1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
15

HELP PLEASE WILL MARK BRAINLIEST!!

Mathematics
1 answer:
kakasveta [241]3 years ago
8 0
7Cos33. use Soh Cah Toa to remember Sine Cosine and Tangent. SINE opposite hypotnuse,, COSINE, Adjacent Hypotnuse,, TANGENT Opposite adjacent. so the problem starts as Cos33°= Adjacent/7 . but to type it in the calculator, it becomes 7Cos33° . (think of adjacent as “X” and that you need to get X alone,, so you multiply 7 on both sides to get X alone. We multiply bc multiplication undos division)
You might be interested in
Find the value of -3/8 x 8/15=
g100num [7]

Answer:

-1/5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations by elimination. Show your work. i’ll give brainliest
My name is Ann [436]

Answer:

x = 5

y = 4

Step-by-step explanation:

multiply the second equation by -1 and add the first equation to eliminate "x"

4x+6y=44\\-4x-2y=-28
_____________

       4y=16

y=16/4 =4

Replace "y" in the first equation:

4x+6(4)=44

4x+24=44

4x=44-24

x=20/4=5

Hope this helps

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Click on the picture to look at some equivalent fractions. Look at them closely. Can you see a relationship of any kind between
Vera_Pavlovna [14]

when you simplify 2/4 it equals 1/2. Making them both equal the same.


2/3 when you double the numbers to make a bigger fraction you make 4/6.

2x2 = 4/ 3x3= /6 = 4/6


3/9 simplified is 1/3. Three goes into three one time, making the top one and three goes into 9 three times making the bottom 3.


When 9/12 is rounded down it is equivalent to 3/4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary and Mike went to the store to buy colored pencils for their science class.mike bought a 12-pack for 1.69,and Mary bought a
sweet-ann [11.9K]

12-pack for 1.69 is a better buy

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Mike bought a 12-pack for 1.69 and Mary bought a 24-pack for 3.18

We have to find which is the better buy

First we have to find the unit rate

Unit rate is cost of 1 pack

<em><u>Mike bought a 12-pack for 1.69</u></em>

Therefore,

Cost of 12 pack = 1.69

Cost of 1 pack is found by dividing 1.69 by 12

cost\ of\ 1\ pack = \frac{1.69}{12} = 0.14083

Thus unit rate of Mike is 0.14083 dollar per pack

<em><u>Mary bought a 24-pack for 3.18</u></em>

Cost of 24 pack = 3.18

Cost of 1 pack is found by dividing 3.18 by 24

cost\ of\ 1\ pack = \frac{3.18}{24} = 0.1325

Thus unit rate of Mary is 0.1325 dollars

<em><u>On comparing both the unit rate</u></em>

0.14083>0.1325

Thus unit rate of Mike is larger

Thus, 12-pack for 1.69 is a better buy

3 0
3 years ago
You deposit $2000 into a savings account to pay 5% interest compounded annually if you make no more deposit or any withdrawal is
Bond [772]

Answer: A = 2000(1.05)^5

Step-by-step explanation:

We would apply the formula for determining compound interest which is expressed as

A = P(1 + r/n)^nt

Where

A = total amount in the account at the end of t years

r represents the interest rate.

n represents the periodic interval at which it was compounded.

P represents the principal or initial amount deposited

From the information given,

P = $2000

r = 5% = 5/100 = 0.05

n = 1 because it was compounded once in a year.

t = 5 years

Therefore, the equation that shows how much money will be in the account after five years is

A = 2000(1 + 0.05/1)^1 × 5

A = 2000(1.05)^5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate (One-fourth) cubed. Check all that apply. The base is One-fourth. The expanded form is (One-fourth) (one-fourth) (one-f
    7·2 answers
  • Someone help with these its due tomorrow. Ahhhh
    7·1 answer
  • Leo is purchasing a bike that is on sale for 30% off. He knows the function that represents the sale price of his bike is c(p) =
    8·2 answers
  • Write an equation to represent the following statement <br> 29 is 6 more than k.
    6·1 answer
  • Please help i don’t understanddddd
    5·2 answers
  • Please solve this question
    12·2 answers
  • Whats 100*100??? please help
    8·1 answer
  • Needing help with this problem​
    11·1 answer
  • Tyee wants to buy disposable masks for his family. Blue masks cost $3.50 and white masks cost $2. He has 42 dollars to spend and
    6·1 answer
  • Whats an example of a quadratic equation that cannot be factored with a real solution?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!