For this case we have that each student takes 8 \ frac {3} {4} minutes to perform and play 3 songs. Then, we convert the mixed number to a fraction:

Thus, each student takes
minutes.
If there are 9 students in the recital then we have:
minutes.
Thus, the recital lasts at least 78.75 minutes.
Answer:
The recital lasts at least 78.75 minutes.
Answer:
its 5 and 1/2
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
(2,4) cause where the lines meet