1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
3 years ago
11

Please help me experts answering these two questions!!!!​

Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
5 0

Answer:

7) 10cm

8) 4 feet

Step-by-step explanation:

formula for the volume of a cylinder is Πr2h (pie * square of radius * height)

You might be interested in
Each of the students at piano recital takes about 8 3/4 minutes to introduce themselves and play 3 songs. There are 9 students p
Tomtit [17]

For this case we have that each student takes 8 \ frac {3} {4} minutes to perform and play 3 songs. Then, we convert the mixed number to a fraction:

8 \frac {3} {4} = \frac {4 * 8 + 3} {4} = \frac {32 + 3} {4} = \frac {35} {4}

Thus, each student takes\frac {35} {4} minutes.

If there are 9 students in the recital then we have:

9 * \frac {35} {4} = \frac {315} {4} = 78.75 minutes.

Thus, the recital lasts at least 78.75 minutes.

Answer:

The recital lasts at least 78.75 minutes.

5 0
3 years ago
What is the value for Q1
Sever21 [200]

Answer:

its 5 and 1/2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Shawn has $5 more than Rj and Riley has $10 less than Shawn. If there combined total is $414, how much does
ExtremeBDS [4]

Answer:

Rj has 138 dollars, Shawn has 143 dollars, and Riley has 133 dollars.

Step-by-step explanation:

Let's make the amount of money Rj has x, so Shawn would have 5+x dollars, and Riley would have (5+x)-10 dollars. Altogether they have 414 dollars, so you can create an equation.

x+(5+x)+((5+x)-10)=414\\3x+0=414\\3x=414\\x=138

Now that we know that x=138, we can substitute x into each equation.

Rj has 138 dollars, Shawn has 143 dollars, and Riley has 133 dollars.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Can someone help me pleaseee?
Soloha48 [4]
(2,4) cause where the lines meet
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (15 points)<br><br> Helpp me asap! Look at the picture:)
    6·2 answers
  • Find the slope of the line on the graph.
    13·1 answer
  • Descending order of 976504 ; 976450 ; 975604 ; 98504
    12·1 answer
  • A person paid 56.50 rupees as zakaat in a year find his saving for the Year​
    10·2 answers
  • Caleb takes 21 minutes on 6 assignments. Write an equation to find the m, minutes spend on a,assignment.
    8·2 answers
  • Janice drove 392 miles in 7 hours. What is the average number of miles she drove per<br> hour?
    11·1 answer
  • Work out the size of angle x.
    9·2 answers
  • Help me plz 20 points to who ever gets it right
    6·1 answer
  • Just number 3, i dont rly need an explanation
    14·2 answers
  • F(x)=x² +6<br> Find an equation for the tangent line to the graph of f(x) = x² +6 at (5,31).<br> y=
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!