Answer:
(
h)
Step-by-step explanation:
r = radius
h = height
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.
Answer:
D (4,2)
Step-by-step explanation:
you just change the y value to the opposite sign hehe
There will be two squares.
Think about it: The shorter side is 3.5 feet. The longer side is 7 feet. If he cuts it in half on the longer side, he's taking the length of that longer side, and dividing it by 2. 7/2=3.5.
So, you'd have two squares, both with a length and width of 3.5 feet.
Edit to reflect comments:
3^-1=1/3
4^-1=1/4
Flip the fraction over basically i.e. 4/1---->1/4