1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Masteriza [31]
3 years ago
12

[24+9-(4×2)+11]÷2 what is the answer ​

Mathematics
2 answers:
podryga [215]3 years ago
8 0

Answer:18

Step-by-step explanation:

xxTIMURxx [149]3 years ago
7 0

Answer:

14

Step-by-step explanation:

[24+9-(4x2)+11] divided by 2

[33-8+11] divided by 2

33-19=14

You might be interested in
What is the answer to x+9=12
Alenkinab [10]

Answer: x = 3

Step-by-step explanation:

x + 9 = 12

x = 12 - 9

x = 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a fraction that is less than 5:6 and has a denominator of 8
PIT_PIT [208]
1/8 is the answer to the problem
                                                             
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tank A has a capacity of 9.5 gallons. 6 1\3 gallons of the tank"s water are poured out. How many gallons of water are left in th
dezoksy [38]
Since 1/3 can't be turned into a decimal, change .5 into 1/2. In order to subtract, the fractions need a common denominator. The least common denominator is 6. So 1/3 turns into 2/6, and 1/2 turns into 3/6. Now you need to take 9 3/6 minus 6 2/6. The answer is 3 1/6 gallons of water.

3 0
2 years ago
Which is equivalent to 80 1/4x
vichka [17]

Answer:

20x

Step-by-step explanation:

\frac{80}{4}=\frac{20}{1}=20

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which side lengths form a right triangle ?
True [87]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

1^2 + 8^2 = c^2

1 + 64 = c^2

65 = c^2

√c^2 = √65

4 0
2 years ago
Other questions:
  • It takes 636363 minutes for 444 people to paint 999 walls. how many minutes does it take 777 people to paint 444 walls? minutes
    6·1 answer
  • Mrs. Robinson bought a novel at a bookstore on sale for 20% off its regular price of $29.99. Mr. Chang bought the same novel at
    7·2 answers
  • Mary had 298 dollars to spend on 8 books . After buying them she had 18 dollars . How much did each book cost
    9·2 answers
  • Please help if you can.
    10·2 answers
  • Independent random samples of students were taken from two high schools, R and S, and the proportion of students who drive to sc
    12·1 answer
  • 12. The Williams family ate dinner at Olive Garden. The
    6·1 answer
  • At a movie theater they sell hotdogs and popcorn. The first hour they sold 15 popcorns and 14 hotdogs for a total of $84. The se
    14·1 answer
  • How do you differentiate y = 3x3 - 2x-4
    11·1 answer
  • A scientist claims that 6% of viruses are airborne. (a) If the scientist is accurate, what is the probability that the proportio
    13·1 answer
  • 3^1/5 - 2^5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!