<span>Property taxes on a company's factory building would be classified as "manufacturing cost".
</span>
Manufacturing cost refers to the sum of expenses of all assets expended during the time spent making an item, these costs are normally separated from other everyday expenditure in order to measure the effectiveness and production of the company. Direct materials cost, direct labor cost and manufacturing overhead are the three classes of manufacturing cost.
If Brandi wants to convey a positive attitude. One way for her to do that is by : facing Antoinette directly.
<h3>Positive attitude</h3>
If Brandi want to show a positive attitude when interacting or communicating with Antoinette the best thing is for her to face antonienette face to face or directly.
Positive attitude is important as it help to resolve conflict and it tend to as well lead to creative thinking . Based on this by facing antoniette directly Brandi will be able to achieve her aim.
Therefore one way for her to do that is by : facing Antoinette directly.
Learn more about positive attitude here:brainly.com/question/26697576
#SPJ1
Answer: Joint Underwriting Association
Explanation: An association which affords licensed drivers the opportunity to come together and provide coverage or compensation for vehicle owners or insurers is the Joint Underwriting Association. Members of the association are usually composed of drivers who have been unable to obtain insurance the regular or private insurance companies usually due to the risk exposure level of the driver's or car owners. The joint Underwriting Association requires that members pay shares fees and share of pool losses. However, they are usually more affordable than the standard insurance coverage offered by most private insurance companies and thus provides an insurance lifeline to high risk drivers.
Answer:
$25 per batch
Explanation:
Combined final sales value:
= Sales value of refined sugar + Sales value of industrial fiber
= $65 + $65
= $130
Financial advantage:
= Combined final sales value - Further Processing - sugar beets costs - Cost to Crush
= $130 - ($17 + $21) - $54 - $13
= $130 - $38 - $54 - $13
= $25 per batch
Therefore, the financial advantage (disadvantage) for the company from processing one batch of sugar beets into the end products industrial fiber and refined sugar is $25.