1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
13

The controller of Crane Industries has collected the following monthly expense data for use in analyzing the cost behavior of ma

intenance costs. Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours January $2,590 330 February 2,890 380 March 3,490 530 April 4,390 660 May 3,090 530 June 4,790 730 Determine the variable cost components using the high-low method.
Business
1 answer:
Vesna [10]3 years ago
3 0

Answer:

Variable cost per unit= $5.5 per unit

Explanation:

Giving the following information:

Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours

January $2,590 330

February 2,890 380

March 3,490 530

April 4,390 660

May 3,090 530

June 4,790 730

To calculate the variable cost using the high-low method, we need to use the following formula:

Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)

Variable cost per unit= (4,790 - 2,590) / (730 - 330)= 2200/400= $5.5 per unit

You might be interested in
A company has sales of $752,800 and cost of goods sold of $301,800. its gross profit equals:
Elena-2011 [213]
Revenue = $752,800
Cost of goods sold = $301,800

To solve for the gross profit:
Gross profit = revenue - cost of goods sold
Gross profit = $752,800 - $301,800
Gross profit = $451,000

The gross profit shows the profits a company has after taking their costs to make the product and subtract them from the sales they had. 
7 0
3 years ago
What are goods that consumers buy after making some effort to gather
Leviafan [203]

Answer:

B. Shopping goods

Explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Read the short scenario and answer the question that follows. ​Lisa's credit card balance this month is​ $969.16. Her APR​ (annu
mario62 [17]

Answer:

76 months

Explanation:

If Lisa only pays the $20 minimum monthly payment, it will take her 76 months to repay her debt (6 years and 4 months). She will also end up paying almost $540 in interest.

If you have a credit card it is never a good idea to pay only the minimum monthly payment since you will end up paying a lot of interest and usually other fees and charges apply.

5 0
3 years ago
Green Gardens sells gardening and landscaping goods and equipment. The marketing department places an unmanned machine in the st
Dennis_Churaev [7]

Answer:

A) kiosk marketing

Explanation:

kiosk marketing -

The marketing strategy , which a kiosk is used , is known as kiosk marketing .

A kiosk , is a temporary booth operated by one or two people, which is used to attract people, specifically placed in a crowded place, for marketing purpose .

Kiosks are placed in places like , malls , busy street  etc .

Hence , the company , Green gardens set up kiosks in order to attract people and increase their customers and thereby increasing their profit .

6 0
3 years ago
On November 2, 2020, Bramble Company has cash sales of $6120 from merchandise having a cost of $3540. The entries to record the
Crank

Cash will be debited and sales will be credited by $6,120 and cost of good sold with be debited and inventory will be credited by $3,540.

A journal entry is the act of maintaining or producing records of any economic or the non-economic transaction. An accounting journal, which shows a company's debit and credit balances, records transactions. The journal entry may have many records, each of which is either a debit or a credit.

The journal entry to record days cash sales would be as given below:

Cash (Dr)                     $6,120

   To sales                                 $6120

(Being cash sales of $6,120)

Cost of good sold  (Dr)  $3,540

    To inventory                          $3,540.

(Being cost of cost of good sold)

 

To know more about journal entries click here:

brainly.com/question/14279491

#SPJ4

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Jessica owns a small trading company. The company buys small vending machines from a manufacturer and sells them to the a retail
    7·1 answer
  • Tee gave an informative speech on the poor quality of potable drinking water available locally. he brought in a test kit and pre
    7·1 answer
  • NewKirk Inc.., is an unlevered firm with expected annual earnings before taxes of $21 million in perpetuity. The current require
    12·1 answer
  • Hemming saw an advertisement for a Cadillac convertible once owned by the famous early rock ’n’ roll singer Elvis Presley. He co
    11·1 answer
  • The use of multiple distribution channels that integrate organizations' brick-and-mortar stores with websites, catalogs, and app
    14·1 answer
  • Please think of one example of a product that you use on a regular basis for which some of the cost of production or consumption
    6·2 answers
  • Unearned Rent Revenue is
    10·1 answer
  • He loves me, he gives me all his money, that gucci prada comfy, my suger daddy:)
    8·2 answers
  • Fill in the blank: The goal of a commerce ad is to increase _____. engagement sales views lead generation
    8·1 answer
  • the investment portfolio of younger investors should be heavily weighted toward conservative assets such as government bonds and
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!