1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
13

The controller of Crane Industries has collected the following monthly expense data for use in analyzing the cost behavior of ma

intenance costs. Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours January $2,590 330 February 2,890 380 March 3,490 530 April 4,390 660 May 3,090 530 June 4,790 730 Determine the variable cost components using the high-low method.
Business
1 answer:
Vesna [10]3 years ago
3 0

Answer:

Variable cost per unit= $5.5 per unit

Explanation:

Giving the following information:

Month Total Maintenance Costs Total Machine Hours

January $2,590 330

February 2,890 380

March 3,490 530

April 4,390 660

May 3,090 530

June 4,790 730

To calculate the variable cost using the high-low method, we need to use the following formula:

Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)

Variable cost per unit= (4,790 - 2,590) / (730 - 330)= 2200/400= $5.5 per unit

You might be interested in
Robots
inysia [295]

Based on the PPC given, the points given would represent the following:

  • Point B = Efficient use of resources.
  • Point X = Impossible use of resources.
  • Point A = Underutilized resources.

<h3>What do points on the PPC represent/</h3>

Points on the curve represent the efficient usage of resources because they show that all available resources are being used. Points B, C, and D are therefore all efficient.

Point X is impossible because all points outside of the PPC are not attainable due to a lack of resources. Point A shows that the available resources are not being fully utilized.

Options to describe the points:

  • Efficient use of resources
  • Under utilized resources
  • Economic growth
  • Trade-off
  • Opportunity cost

Find out more on the PPC at brainly.com/question/2617319.

#SPJ1

3 0
2 years ago
Salcia is a country that depends heavily on domestic products. The Salcian government decides on the products that can be import
hoa [83]

Answer:

D) Mercantilism

Explanation:

Based on the information provided within the question it can be said that Salcia's approach to international trade is being influenced by Mercantilism. This term refers to a policy that was created in order to maximize exports of a nation while at the same time minimizing the imports. This is what Salcia is trying to accomplish by not importing anything that they can make at home.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

6 0
3 years ago
True or false: you should only create a slide presentation if you know that you will be presenting in a smart room.
siniylev [52]
The answer C i think hope this help


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the Ten Principles of Economics does welfare economics explain more fully?A. The cost of something is what you give up
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

A

Explanation:

8 0
3 years ago
The next 5 questions use the same below information. Company C had the following investment. Help them determine the financial s
valentinak56 [21]

Answer:

$143,600

Explanation:

Calculation for What is net income for 20X1 assuming the investment is short-term

Using this formula

Net income for 20X1 = Sales – Expenses + Unrealized gain on short-term investments

Let plug in the formula

Net income for 20X1 = $1,670,200 - $1,536,600 + $10,000

Net income for 20X1= $143,600

Therefore the net income for 20X1 assuming the investment is short-term will be $143,600

7 0
3 years ago
Other questions:
  • After meeting with your new client, you prepared his statement of financial position and pie charts. Which part of the financial
    11·1 answer
  • When inspecting a fire extinguisher:
    5·1 answer
  • Which of the following statements about renting &amp; owning is CORRECT?
    13·2 answers
  • A bag contains 10 marbles: 6 are green, 2 are red, and 2 are blue. Frank chooses a marble at random, and without putting it back
    14·2 answers
  • Suppose that in some state the civilian, non-institutionalized adult population is 4 million, the labor force participation rate
    9·1 answer
  • In the context of factors that influence the motivation to learn, when an organization seeks to convince employees that they can
    10·1 answer
  • Griffin's Goat Farm, Inc., has sales of $796,000, costs of $327,000, depreciation expense of $42,000, interest expense of $34,00
    13·2 answers
  • The following journal entries were prepared by an employee of International Marketing Company who does not have an adequate know
    6·2 answers
  •   Early Head Start is an example of        A. private preschool.   B. biological effect.   C. a nurturing environment.   D. priv
    5·1 answer
  • La. A friend of yours, Grace, wants to purchase a house in five years. To save for the house, Grace decides to deposit $ 112,000
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!