Answer:
A. (2,2), (3,2), (3,3), (3,4), (4,6), (5,4), (5,7), (6,4), (6,6), (7,7)
The equation of a line is defined by: y=mx+b
Step 1: Find the slope (rise over run) so, the rise is 15.7 and the run is 6. 15.7/6=2.62
y=2.62x+b
Step 2: Find the b value (y intercept) - this is where the line goes through the y axis. In this case, it's 15.7
Step 3: add the slope and the b value together - y=2.62x+15.7
For this case the first thing you should know is the following unit conversion:
1 yard = 3 feet
Applying the conversion we have:
6 * (1/3) = 2 yards
Therefore the number of skeins of yarn is:
N = (36) / (2)
N = 18
Answer:
You need 18 skeins of yarn
Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96