1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr-060686 [28]
3 years ago
9

19 A movie rental company deducts $7 from Serena's account every

Mathematics
2 answers:
Serga [27]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

$3976

oee [108]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

3976$

You might be interested in
Find the unit rate please and thank you...
Gnom [1K]

Answer:

the unit rate is 1/10.

Step-by-step explanation:

4/40 divided by 4 equals 1/10

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the problem,
Keith_Richards [23]

Answer:

24 boxes, 1 chocolate remaining

Step-by-step explanation:

289 chocolates total, each box is 12.

just divide it and whatever is left will be your remainder.

289/12 = 24 boxes, 1 chocolate remaining

sub to gauthmath sub reddit for more help like this !

3 0
3 years ago
Round to the thousandth place: 82.6925
Vinvika [58]
82.693 

the rule is when its 4 and under round down and 5 and up round up
4 0
3 years ago
If 80 persons can perform a piece of work in 16 days of 10 hours each, how
eduard

Answer:

The number of men needed to perform a piece of work twice as great in tenth part of the time  working 8 hours a day supposing that three of the second set can do as much  work as four of the first set is:

  • <u>1200 men</u>.

Step-by-step explanation:

To find the answer, first, we're gonna find how many hours take to make the piece of work in 16 days, taking into account each day just has 10 hours:

  • Number of hours to make a piece of work = 16 * 10 hours
  • Number of hours to make a piece of work = 160 hours.

Now, we divide the total hours among the number of persons:

  • Equivalence of hours per person = 160 hours / 80 persons.
  • Equivalence of hours per person = 2 hours /person

This equivalence isn't the real work of each person, we only need this value to make the next calculations. Now, we have a piece of work twice as great as the first, then, we can calculate the hours the piece of work needs to perform it (twice!):

  • Number of hours to make the second piece of work = 160 hours * 2
  • Number of hours to make the second piece of work = 320 hours

We need to make this work in tenth part of the time working 8 hours a day, it means:

  • Time used to the second work = 320 hours / 10
  • Time used to the second work = 32 hours
  • Time used to the second work = 32 hours / 8 hours (as each day has 8 hours)
  • Time used to the second work = 4 days

Now, we know three of the second set can do as much  work as four of the first set, taking into account the calculated equivalence, we have:

  • Work of four workers of first set = Work of three workers of second set
  • Work of four workers of first set = Equivalence * 4 persons.
  • Work of four workers of first set = 2 hours /person * 4 persons
  • Work of four workers of first set = 8 hours.

So, three persons of the second set can make a equivalence of 8 hours. At last, we calculate all the number of workers we need in a regular time:

  • Number of needed workers in a regular time = (320 hours / 8 hours) * 3 persons.
  • Number of needed workers in a regular time = 40 * 3 persons
  • Number of needed workers in a regular time = 120 persons

Remember we need to perform the job not in a regular time, we need to perform it in tenth part of the time, by this reason, we need 10 times the number of people:

  • Number of needed workers in tenth part of the time = 120 persons * 10
  • <u>Number of needed workers in tenth part of the time = 1200 persons</u>

With this calculations, <em>you can find the number of men needed to perform a piece of work twice as great in tenth part of the time  working 8 hours a day supposing that three of the second set can do as much  work as four of the first set is </em><u><em>1200 persons</em></u>.

4 0
3 years ago
3. If you took out a car loan for $22,000, with a rate of 2% compounded semi-annually over
charle [14.2K]

Answer:

c.

Step-by-step explanation:

it's been a while since I've done this but I'm about 90% sure

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the radius and the center of a circle whose equation is (x – 5)² + y² = 81.
    9·2 answers
  • Solve using systems of equations. -3x-4y=-8 <br> 3x+3y=9
    5·1 answer
  • Is g(x) the inverse function of f(x)?<br> f(x)=x–7<br> g(x)=–5x–9
    13·1 answer
  • Use the remainder theorem to determine the remainder when d 4 + 2d 2 + 5d ? 10 is divided by d + 4
    9·1 answer
  • Someone please help me on this!!! It’s due right now
    13·1 answer
  • Which graph shows the equation y = x - 2?
    7·1 answer
  • A man bought A $250 suit and four shirts for $398 how much did she spend per shirt
    10·1 answer
  • The graph shows the quadratic function f. Find f (-4)​
    10·1 answer
  • The area of the parallelogram is 24cm2, determine the area of the shaded part.
    7·2 answers
  • In science class, the average score on a lab report is 87 points, with all students scoring within 1.8 points of the average. If
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!