1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
2 years ago
14

Approximately how much water does the average american use every day?

Mathematics
1 answer:
Sphinxa [80]2 years ago
4 0

Answer: Estimates vary, but each person uses about 80-100 gallons of water per day

You might be interested in
1
serg [7]

Answer:

35 by 40

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
a class is having their picture taken. the photographer positions himself 21 feet from the center of the row of students. When t
Papessa [141]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

tbh I am not sure if this is right but here

6 0
3 years ago
Question is in the picture!<br><br> What is the volume of the right rectangular prism?
Alex_Xolod [135]

Answer:250

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which phrase represents the algebraic expression 3p+6/7p-9
omeli [17]

Answer:

The answer is the sum of three times a number and six, divided by the difference of seven times the number and nine

Step-by-step explanation:

3p = three x a number

7p = seven x a number

3p+6 = sum of three x a number plus six

7p-9 = difference of seven x the number minus nine

(3p+6)/(7p-9) = sum of three times x number plus six, divided by the difference of seven x the number - nine

7 0
3 years ago
Jack divided his fortune of 92,000 into 8 equal portions.He gave 4 portions to his wife , 1 portion to his son and divided the r
AleksAgata [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that Jack divided his fortune of 92,000 into 8 equal portions.He gave 4 portions to his wife , 1 portion to his son and divided the remaining portions equally among 5 charities.

The portion son gets = 1/8 of 92000 = 11500 $

Charity on the whole gets = 3 portions = 3/8 *92000 = 34500$

Each charity gets = 34500/5 = 6900$

Thus we find son gets 11500 dollars while each charity gets 6900 dollars.

The difference = 11500-6900\\= 4600

4600 dollars he got more.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • Write a recursive formula for 3, 20, 37, 54
    5·1 answer
  • The ratio of the length of a rectangular field to its width is 4:3. If the length of the field is 100 meters, what is the perime
    14·1 answer
  • Distance of a line segment A(3,1) B(-2,1) is:
    10·1 answer
  • -2x+6y=12 in graph ???
    14·2 answers
  • BRAINLIESTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    6·1 answer
  • Suppose you were exploring the hypothesis that there is a relationship between parents’ and children’s party identification. Wou
    7·1 answer
  • Find the area of parallelogram and round to the nearest tenth.​
    13·1 answer
  • Use a number line to solve.<br> 0.03 -0.92<br> a. -0.89<br> b. -0.95<br> C. 0.95<br> d. 0.89
    13·1 answer
  • Please help<br> What is the domain and range of the function
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!