X is obviously 1
1x2=2
Entao...(So...)
Please mark as brainliest
Answer:
a) A triangle which the angles ratio is 1 : 2 : 3 is a 30º - 60º - 90º right triangle.
b) The shortest side is opposite to the shortest angle. So, we can calculate it using sin 30º.



7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
It’s simple you just multiply all three numbers 20*3*4=240
Answer:
Sheet metal remaining = 4.1x
cost per square foot of sheet metal = $30
Step-by-step explanation:
Total sheet metal bought = 7.6 ft2
Total sheet metal used = 3.5 ft2
Given equation:
7.6x − 3.5x = 123
Where,
x = cost per square foot
7.6x − 3.5x
Sheet metal remaining = 4.1x
7.6x − 3.5x = 123
4.1x = 123
x = 123 / 4.1
x = $30
Cost per square foot = $30