1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
2 years ago
14

Michael drove 210 miles using 9 gallons of gas. At this rate, how many gallons of gas would he need to drive 413 miles?

Mathematics
1 answer:
Mkey [24]2 years ago
3 0

Answer:

210x=3717

x-3717/210

x=7.7 gal1

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Which angle number is a vertical angle to
VMariaS [17]

Answer:

Angle 7 or angle DHG

Step-by-step explanation:

Vertical means the opposite angle, or in dictionary definition means each of the pairs of opposite angles made by two intersecting lines. So the vertical angle to angle LHI (angle 9) will be angle DHG (angle 7)

5 0
3 years ago
5% of what number is 85?
Semmy [17]
5% = 0.5

0.5n = 85

Divide by 0.5

0.5n = 85
/0.5      /0.5

n = 170.

The number is 170.
8 0
3 years ago
X + t = 3.45 Whats x?
sladkih [1.3K]
We can subtract t from both sides to get...

x+t = 3.45
x+t-t = 3.45-t
x = 3.45-t

6 0
3 years ago
Which mixed number is equal to 27/6? 2 7/6 3 4/6 4 3/6 6 2/7
vredina [299]

Answer:

Expressed as a mixed number in its simplest form, 27/4 is equal

to 6 3/4 or six and three quarters.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A student charges $31.50 for 3 hours of babysitting. If the amount the student earns babysitting is proportional to the hours sp
vodomira [7]

Answer:

C) y is equal to 10.5x

Step-by-step explanation:

$31.50 is charged for <em>3  </em>hours so, for 1 hour we need to divide 31.50 by 3, which results in 10.50. So 1 hour of babysitting is $10.50

this is because x is equal to the number of hours they babysit. we do not know the actual so it is replaced with x

and y is equal to the sum of 10.5x because we multiply the number of hours worked, and the amount per hour.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose we have two bags with the numbers. Each bag has a total of 100 numbers. In the first bag there are 31 lucky numbers, in
    13·1 answer
  • Find the intersection of the following sets.
    7·1 answer
  • If one of two parallel lines is perpendicular to another line, the other of the two lines is ________ to the third line.
    6·2 answers
  • Yumi and Juan pick up litter along the highway at the same rate. Yumi picks up litter for 3 miles and takes two hours longer tha
    10·2 answers
  • Circle the number that you would take away so that 8 would be the gcf of the remaining three numbers, 16,8,24,20
    14·1 answer
  • HELP ASAP PLEASEEEE!
    12·1 answer
  • If it takes 13 cup of flour to make 14 of a cake, how many cups of flour are needed to make a whole cake?
    10·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> Enter your answer in the box.
    7·1 answer
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
  • En una caja hay el doble de monedas que en otra. Si se pasan 7 monedas de la
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!