Answer:
3is the answer because t
s apply
Step-by-step explanation:
Answer:
The inequality 2.50x>40.00 represents the number of lunches needed to be purchased for the monthly lunch pass to be a better deal.
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost of each lunch = $2.50
Cost of monthly lunch pass = $40.00
Number of lunches = x
For making the monthly pass a better deal, the cost of lunches should be greater than the cost of monthly lunches, therefore
Cost of lunch * Number of lunches > Cost of monthly lunch pass
2.50x > 40.00
Hence,
The inequality 2.50x>40.00 represents the number of lunches needed to be purchased for the monthly lunch pass to be a better deal.
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2
Each notebook costed $2.
If LllM then consecutive interior angles should be supplementary
x-5+2x+5=180
x+2x=180
3x=180
x=60
Answer:x=60
8.47/7=1.21 per lb. 11.07/9=1.23 so $8.47 for 7lbs. is cheaper than 11.07 for 9lbs.