1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BigorU [14]
2 years ago
9

What is 3.4749 rounded to the nearest hundred ​

Mathematics
1 answer:
Rus_ich [418]2 years ago
5 0

Answer:

3.47

Step-by-step explanation:

since the third decimal is less than 5 then it doesn't carry over to the 7 thus it remains 7.

You might be interested in
What is the answer to this question 108= ​
alex41 [277]
Umm what’s the question??
6 0
3 years ago
Solve the inequality and graph the solution. −0.8b + 2.3 ≥ 8.7
zlopas [31]

The solution of the inequality is -8 ≥ b, and the correct graph is the one in option D.

"number line with a closed circle plotted at negative eight and arrow pointing left."

<h3>How to solve the inequality?</h3>

Here we have the inequality:

-0.8*b + 2.3  ≥ 8.7

And we want to solve this, to do so, we need to isolate the variable b in one of the sides of the inequality.

-0.8*b + 2.3  ≥ 8.7

2.3 - 8.7 ≥ 0.8*b

-6.4  ≥ 0.8*b

-6.4/0.8  ≥ b

-8 ≥ b

So the solution is the set of all numbers equal to or smaller than -8, then the correct graph will be the one described by D.

Learn more about inequalities:

brainly.com/question/24372553

#SPJ1

5 0
1 year ago
a) A six sided dice is unbiased . It is numbered 1,2,3,4,5 and 6 on its faces. The dice is rolled several times until it lands o
masha68 [24]
P(not 5) =5/6 and P(5) = 1/6
If the first 5 is rolled on the 5th roll then the first four rolls were not 5
P(5 on fifth roll) = 5/6 x 5/6 x 5/6 x 5/6 x 1/6 = 5^4/6^5 = 625/7776 = 0.080375...
6 0
1 year ago
A gallon of orange juice costs $5.50 per gallon. What is the cost per cup of orange juice? What is the cost per fluid ounce of o
I am Lyosha [343]

Answer:

27.5

Step-by-step explanation:

5x5.50=27.5

5 0
2 years ago
Alan bought a suit on sale for $208. This price was 35% less than the original price.
algol [13]

Answer:

280.8

Step-by-step explanation:

Since 100% is the full amount, and it is 35% off you add 35 to the 100. So you get 1.35. You finally multiply by 207 and get 280.8

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the quotient of 6/7 divided by 3/14
    10·2 answers
  • Please answer both questions you will be marked the brainliest if u r the first to answer
    14·1 answer
  • 1. How is being able to find the least common
    11·1 answer
  • John cut a paper square with a perimeter of 18 inches into two rectangles. The perimeter of one of the rectangles is 10 inches.
    12·2 answers
  • Write an equation for the description.
    7·2 answers
  • Two numbers are in the ratio 4: 5
    8·1 answer
  • HELP PLEASE!!
    13·1 answer
  • jamie wants to run a total of 9 miles thid week. so far, she has run 4 5/8 miles. use the equation 4 5/8 + r = 9​. please help m
    8·1 answer
  • Which of the following describes an example of mutually exclusive outcomes A and B for throwing a single 6-sided
    12·1 answer
  • What is the slope of a line graphed below?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!