1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vekshin1
3 years ago
5

A machine prints 8 banners in 120 seconds how many seconds does it take to print one Banner

Mathematics
2 answers:
Tju [1.3M]3 years ago
8 0
So all we have to do is divide 120 by 8 so 120/8= 15

Do you understand why we do that? It’s because there are 120 seconds needed to print 8 banners so dividing 120 by 8 will get you the time for one
Novay_Z [31]3 years ago
4 0
60 seconds because I have down this before and check it about a million time
You might be interested in
SOMEONE HELP PLZ HELP HELP
NISA [10]
13 units....................YES
6 0
3 years ago
Suzanne needs material for her school project. She buys 5.50 yards of material at $3.87 a yard. What is the total cost of the ma
ASHA 777 [7]
   5.50
x 3.87
----------
21.285
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The temperature at 7 a.m. was -11°C. The temperature increased by 9°C during the
LiRa [457]
The answer is -6 degrees Celsius
6 0
3 years ago
the art teacher asks her students to cut out apples from construction paper five apples can be cut from each sheet of paper. if
svlad2 [7]
1045 divided by 5=209

8 0
3 years ago
The price of a television in a certain store was a dollars in June. On the first day of each month after June, the price was red
Shtirlitz [24]

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

multiply 1.00 .20 4 times

6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!! I NEED ANSWER ASAP. WILL MARK AS BRAINLIEST IF CORRECT
    5·1 answer
  • Ethan makes $6 per hour mowing lawns and $7.50 per hour bagging groceries. last week, he made a total of $129. The difference be
    10·1 answer
  • Será a equação x² + 3x = x + 6 + x² do 2º grau?
    14·1 answer
  • A principal of $950 is invested in an account at 7% per year simple interest. What is the account total after 5 years?
    5·1 answer
  • What is the area of the triangle
    9·2 answers
  • AB||CD. Find the measure of
    7·1 answer
  • The unit price of a 128 ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64 ounce cartoon of milk has a unit price of 5.1 cents per o
    5·2 answers
  • B) Find the value of 2a2 + 5b2 when a = -6 and b = 2
    14·2 answers
  • The plot shows the temperatures (in ºF) for a group of children who visited a doctor’s office. A plot shows the temperature of c
    6·1 answer
  • 50 pounds of dog food for $38.00 <br> what is the unit rate
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!