1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
baherus [9]
4 years ago
14

A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?

Mathematics
2 answers:
atroni [7]4 years ago
6 0

Answer:

price per ounce is about $0.29

Step-by-step explanation:

4.69/16 = 0.293125

So the price per ounce is about $0.29

Eduardwww [97]4 years ago
5 0

The answer is $0.29

When you say $4.69 ÷ 16 = 0.293125, you need to round it to the nearest cent, you will get $0.29

You might be interested in
(2 + 10) × 5 = (2 × 5) + ( __ × 5)
Angelina_Jolie [31]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

We can use the distributive property to get:

5(2+10)=5(2)+5(10)

Therefore, the blank is 10.

7 0
2 years ago
Four friends are order pizza from a take away.
Butoxors [25]

Answer:

Sam ate the most pizza.

Step-by-step explanation:

Mathew: 0.8 is equal to 80%

To get a percentage, you need to move the decimal two places to the right.

Lily: 3/4 = 75%

George: 77%

Sam: 82%

3 0
2 years ago
What is An equivalent fraction to 1/2 with a denominator as 10?
svetlana [45]

Answer:5/10

Step-by-step explanation:

1/2 x 5 = 5/10

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Yoko is buying a car from a local car dealership. She wants to get the lowest interest rate possible. Which will most likely hel
Svetach [21]

Answer: The answer is (b) making sure she has a positive credit history.

Step-by-step explanation: Given that Yolo is buying a car from a local car dealership and wants to get the lowest interest rate possible. We are to select the correct option which will most likely help her.

From the given options, we can see that she will get the lowest interest rate possible if she has a positive credit score.

Thus, (b) is the correct option.

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help!! Giving brainless need help
charle [14.2K]

Answer:

A. 15

Step-by-step explanation:

V of a right prism which this is. Is LxWxH

So 1.5x 4x2.5=15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • given: m<1=m<2,m<2=m<3. prove:m<1=m<3. write a two column proof ...geometic proof
    7·1 answer
  • Can you tell me the solution to -3 (p + 1) equal to -18
    6·2 answers
  • Determine the area of sector ABC if O has a measure of 2.8
    13·1 answer
  • Gavin bought 6.5 dozen carnations. He spent $68.25 on the flowers. How much did each flower cost? First, find the total number o
    12·1 answer
  • Can you help me with 10 and 11... thank you
    12·2 answers
  • Find the value of x that makes m || n ... helpn
    11·2 answers
  • How do I solve this
    12·1 answer
  • The ratio of fiction books to non-fiction
    7·1 answer
  • Solve please....................
    12·2 answers
  • What is the answer to this? And where and what direction do I shade to?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!