1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
baherus [9]
3 years ago
14

A 16-ounce bottle of shampoo costs $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent?

Mathematics
2 answers:
atroni [7]3 years ago
6 0

Answer:

price per ounce is about $0.29

Step-by-step explanation:

4.69/16 = 0.293125

So the price per ounce is about $0.29

Eduardwww [97]3 years ago
5 0

The answer is $0.29

When you say $4.69 ÷ 16 = 0.293125, you need to round it to the nearest cent, you will get $0.29

You might be interested in
Help plssssss!!!!!!!!!!
PSYCHO15rus [73]

Answer:

-4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The larger of two numbers is five more than twice the smaller number. The sum of the two numbers is 38. Find the numbers.
Damm [24]

Answer:

I would set this up as:

let: lesser number = x

     greater number = 2x + 5

Restating the word problem:

lesser number + greater number = 38

        x           +  2x + 5             = 38

Solving:  3x + 5 = 38

                  - 5     -5

             ---------------

              3x      =  33

              ---          ---

               3            3

               x        =  11

Substitution for the greater number:

        2(11) + 5

          22    + 5

              27

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much wood could a wood chuck chuck if a wood chick could chuck wood
Mariulka [41]

<em>Answer: “As much wood as a woodchuck could chuck, If a woodchuck could chuck wood.) Researchers at Cornell determined that a woodchuck could chuck about 700 pounds: </em>

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Check whether the given number is a solution of the equation or inequality. 9+4y=17;1
uranmaximum [27]

Answer:

9 + 4(1) \neq \\ 17

Step-by-step explanation:

to satisfy inequality

9 + 4(1) < 17

13 < 17

6 0
2 years ago
A water hose used one -eighth of a gallon of water and every second.If Halsey need to fill up 7 gallons sized containers, how ma
Katarina [22]

Answer:

It will take 56 seconds

Step-by-step explanation:

A water hose used one -eighth of a gallon of water and every second. This means that the flow rate is

1/8 gallon per second.

If Halsey need to fill up 7 gallons sized containers, let x represent the number of seconds that it will take Halsey to fill up 7 gallons. Therefore,

1/8 gallons = 1 second

7 gallons = x seconds.

Cross multiplying,

1/ 8 × x = 7 × 1

x/8 = 7

x = 8 ×7 = 56 seconds

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In the following shape, two semicircles have been placed at the end of a rectangle whose length is twice its height. Which of th
    15·1 answer
  • HOLA FELLOW AMERICANS I AWAIT YOUR ASSISTANCE
    8·2 answers
  • Which set of line segments could create a right triangle?
    8·1 answer
  • What number multiplied by 7/8 equals 10
    6·2 answers
  • A grocer mixes peanuts that cost $1.41 per pound and walnuts that cost $2.61 per pound to make 100 pounds of a mixture that cost
    13·1 answer
  • Millie truncates the number N to 1 digit the result is 8 write down the error interval
    6·1 answer
  • What is the interval of convergence for the power series the summation from n equals 1 to infinity of the product of negative n
    6·1 answer
  • Help me with number 2 and I’ll mark you brainliest please!
    11·1 answer
  • In the figure below, ray MP and ray MQ both intersect line LN.
    7·1 answer
  • Divide. Give the quotient and remainder 18divided by 4
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!