1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
12

3/5 of a number is 27, what us the number

Mathematics
2 answers:
Artemon [7]3 years ago
8 0

Answer:

45 is the correct answer

Artemon [7]3 years ago
6 0

Answer:

Sorry that I don't know for sure but I did everything that I could, and I'm pretty sure the answer is 41. I hope this helps.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
It is 6 kilometers from chris's house to the nearest mailbox. how far is it in meters
mote1985 [20]
6 kilometers = 6000 meters


1 kilometer = 1000 meters
So, 1000 × 6
8 0
3 years ago
3 ears of corn cost $1
lisov135 [29]
Yes 3 ears of corn cost $1
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

The answer is $1.4.

6 0
3 years ago
10+ 6 has the same sum as 7+
Nata [24]
7 plus 9.  10 plus 6 gives you 16, as does 7 plus 9.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the movie theater all snacks and all movie tickets are priced the same. Four snacks and three movie tickets cost $40. Two sna
Nataliya [291]

We know that four snacks and three movie tickets cost $40 dollars, and when you take away 2 snacks but still keep the tickets, its $32.

2 snacks= $8

What i did to find the cost of each ticket is I divided 8 by 2 (8/2) and ended getting $4

1 snack= $4

Now to find the cost of each ticket, i divided 2 snacks ($8) and got this equation:

32 - 8= 24

3 tickets= $24

Now to find the amount for each ticket, i divided 24 by 3 (24/3) and got the answer:

1 ticket= $8

Therefore, snacks are $4 and movie tickets are $8

x tickets= 8x

x snacks= 4x

<em>Thank you! Btw can i please get brainly :3</em>

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with this please
    15·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION
    6·1 answer
  • 80000 times 60 plus 89
    7·1 answer
  • Mr. Finley’s class visited a number of freshwater lakes to learn more about the crocodiles and alligators living in them. The cl
    8·1 answer
  • Use two numbers below to make a subtraction problem with regrouping.28,33,45,57,39,36
    7·1 answer
  • What is the mean?<br><br> 5,8,9,4,8,5,9,7,8
    5·2 answers
  • This block of ice needs to be wrapped in a special reflective material to keep it from melting before the ice carving competitio
    7·1 answer
  • A soda company puts a different symbol on a soda cap each year. ​
    13·1 answer
  • Complete the table by cubing each positive x-value.x
    10·1 answer
  • A certain disease has an incidence rate of 0.1%. If the false negative rate is 4% and the false positive rate is
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!