1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
2 years ago
12

What is 6y-(2y-5)=29

Mathematics
2 answers:
djverab [1.8K]2 years ago
7 0

Answer:

y=6

Step-by-step explanation:

isolate the variable by dividing each side by factors that dont contain the variable.

dimulka [17.4K]2 years ago
7 0

Answer

y=6

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

You might be interested in
Please help me with this problem...
sesenic [268]
.03*.03=.009 .009*.03=.000027 so the answer is .000027
6 0
2 years ago
Norman can type 44 words in a minute. At this rate, how many words can he type in 6 minutes?
inysia [295]

Answer:

264

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can anyone help me solve this?
xxMikexx [17]

Answer:

a- 16/100

b- 1/6

c- not sure

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How to solve <br> 6x - 17
AveGali [126]

Answer:

you can

Step-by-step explanation:

they are not like terms because the number 6 has and x next to it and 17 doesn't

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Membership at the Universal Fitness Gym offers yearly memberships for $275. Yoga classes cost an additional $5 per class. Write
Dmitry [639]

total cost = membership +cost per class* number of classes

y = 275+5*x

Choice C

6 0
3 years ago
Other questions:
  • saved Erica saved 20% on a shirt she just bought if the amount of money she saved was $6 what was the original price of the shir
    11·2 answers
  • -x+y=_9<br>5x – 2y = 32 ​
    10·1 answer
  • The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
    9·1 answer
  • Pete is conducting a survey to determine his customers overall satisfaction about the quality of his company's products. He send
    13·2 answers
  • Every 14 days, Debbie’s dog eats 415 pounds of dog food. If Debbie’s dog eats the same amount of food each day, how many pounds
    6·2 answers
  • What is the quotient?<br> Зу +2/3y/6y^2+4y/3y+2
    10·1 answer
  • NEED HELP NOW 25 POINTS WILL MARK BRAINLIEST ANSWER PLZ ANSWER ALL 5 PHOTOS!!!!!
    5·1 answer
  • (6×5)×_=3,000 complete the pattern
    14·1 answer
  • The diameter of a circle is 10 ft find it’s circumference in terms of pi.
    12·1 answer
  • What is the example of 897 * 39+(34*964)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!