1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firdavs [7]
3 years ago
8

Are the following geomatric sequence if so fin the common ratio 3-12,48-192

Mathematics
2 answers:
Delicious77 [7]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

the common ratio is : 192/48 =48/12=12/3 =4

viva [34]3 years ago
6 0

Answer:

1 : 4 , 1 : 4

Step-by-step explanation:

= 3 : 12 , 48 : 192

= 3/12 , 48/192

= 1/4 , 1/4

= 1 : 4 , 1 : 4

YOUR ANSWER READY

ANY MORE QUESTIONS

You might be interested in
What is 9+10 *hint its a vine*
nika2105 [10]

Answer:

twenty one

Step-by-step explanation:

:D

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 2 log(x) + log(5) = log (80) using the one-to-one property.
vodomira [7]

x=4

Step-by-step explanation:

2log(x)+log(5)=log(80)

log(x^2)+log(5)=log(80)

log(5x^2)=log(80)

5x^2 =80

x^2 =80/5

x^2=16 , taking square root both sides

x=√16

=4

5 0
2 years ago
What is<br> as a decimal rounded to 3 decimal places?
puteri [66]
“Three decimal places” is the same as “the nearest thousandth.” So, for example, if you are asked to round 3.264 to two decimal places it means the same as if your are asked to round 3.264 to the nearest hundredth. Some questions, like the example below, will ask you to “show your answer correct to two decimal places."
7 0
2 years ago
You decide to go to the candy store in the mall. You arrive at the store with $25 and then purchase 3 candy bars. You then buy a
Yuri [45]

Answer:

<h2> The cost of a candy is $1.25</h2>

Step-by-step explanation:

given the total amount at hand is $25

let the price of  candy be x

then the cost of 3 candy will  be 3x

the cost of a candy snake is $12.50.

balance at hand after the end of buying $8.75

the total expenses summed up must equal the initial amount at hand which is $25

the expression for the scenario is 3x+12.5+8.75=25

3x+21.25=25

3x=25-21.25

3x=3.75

x=3.75/3

x=$1.25

The cost of a candy is $1.25

4 0
3 years ago
Community Gym charges a $50 membership fee and a $70 monthly fee. Workout Gym charges a $190
zepelin [54]

Answer:

14 month

Step-by-step explanation:

Lets create equations for these two gyms. I believe this is an algebra 1 problem.

Community Gym: y=70x+50

Workout Gym: y=60x+190

Because both gyms are equal to y, we can set them together and solve for x.

70x+50=60x+190

10x=140

x=14

You can find the cost by plugging in 14 into both of the equations. You get a cost of $1030 after 14 months

Therefore, after 14 months you will have paid the same amount for both gyms.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Combine like terms <br> 9j+34j
    12·2 answers
  • What he the value of n?<br> 3n+16=7n
    5·2 answers
  • What is the product of (-a + 3)(a + 4)​
    6·2 answers
  • Evaluate 4(x - 3) + 5x - x2 for x = 2.<br> O A. 16<br> O B. 2<br> O c. -2<br> O D. 11<br> SUB
    10·2 answers
  • Please help<br><br> will mark brainlist
    15·1 answer
  • What is 0.5% of 1,000 pounds
    5·2 answers
  • Cayden has several screws on a scale, and the scale reads 80.955 cayden add 1 more screw and the scale reads 84.81
    13·2 answers
  • (3x - 5 - 7x^2) - (-2 + 6x^2 - 5x)​
    12·2 answers
  • I need help with this ASAP!!!!
    6·1 answer
  • - 3 7/9 - 1 2/9 <br> What is this answer
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!