1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
juin [17]
2 years ago
6

Simon has more money than Kande. if Simon gave Kande K20, they would have the same amount. While if Kande gave Simon $22, Simon

would then have twice as much as Kande. How much does each one actually have?​
Mathematics
1 answer:
motikmotik2 years ago
3 0

Given parameters;

  Let us solve this problem step by step;

Let us represent Simon's money by S

Kande's money by K

  • Simon has more money than Kande

               S > K

  •  if Simon gave Kande K20, they would have the same amount;

 if Simon gives $20, his money will be  S - 20 lesser;

      When Kande receives $20, his money will increase to K + 20

                     S - 20  = K + 20   ------ (i)

  • While if Kande gave Simon $22, Simon would then have twice as much as Kande;

          if Kande gave Simon $22, his money will be K - 22

    Simon's money, S + 22;

                  S + 22  = 2(K - 22)    ------ (ii)

Now we have set up two equations, let us solve;

         S - 20  = K + 20  ---- i

         S + 22  = 2(K - 22)  ;       S + 22  = 2K - 44  ---- ii

So,      S - 20  = K + 20

          S + 22  = 2K - 44

subtract both equations;

               -20 - 22  = (k -2k)  + 64

                   -42  = -k + 64

                       k  = 106

Using equation i, let us find S;

            S - 20 = K + 20

             S - 20  = 106 + 20

              S = 106 + 20 + 20  = 146

Therefore, Kande has $106 and Simon has $146

You might be interested in
Michael
KengaRu [80]

Answer:

I believe the answer should be 90%

4 0
3 years ago
Macy is painting a design that contains two repeating patterns. One pattern repeats every 8 inches. The other repeats every 12 i
spayn [35]

Answer:

8-inch pattern is fully printed 28 times.

12-inch pattern is fully printed 19 times.

Patterns start at the same place 9 times

Step-by-step explanation:

1. 19 feet is 228 inches.

2. 8-inch pattern is fully printed 28 times.

3. 12-inch pattern is fully printed 19 times.

4. 8-inch patterns starts at`0,8,16,24,32,40,48...

5. 12-inch pattern starts at 0,12,24,48...

6. As you see they start at the same place after 24 inches.

7. 228/24=9.5, => They start at the same place 9 times.

3 0
3 years ago
What is the answer to this question?
dimulka [17.4K]
It decreased $7 in the last 2 days
8 0
2 years ago
In a class of 30 students, everyone has either a pierced nose or a pierced ear. The professor asks everyone with a pierced nose
e-lub [12.9K]
There are 4 students who have piercings both on their ear and their noses.

4 0
3 years ago
Se vendieron un total de 430 boletos para la obra de teatro escolar. Los boletos eran o de adulto o de estudiante. Se vendieron
BartSMP [9]

Resolviendo un sistema de ecuaciones, veremos que se vendieron 250 boletos de adulto.

<h3>¿Cuántos boletos de adulto fueron vendidos?</h3>

Definamos las variables:

  • x = boletos de adulto vendidos.
  • y = boletos de estudiantes vendidos.

Se vendieron un total de 430 boletos, entonces:

x + y = 430

Y se vendieron 70 boletos de estudiante menos que boletos de adulto:

y = x - 70

Tenemos el sistema de ecuaciones:

x + y = 430

y = x - 70

Para resolverlo, podemos reemplazar la segunda ecuación en la primera:

x + y = 430

x + (x - 70) = 430

2x = 430 + 70 = 500

x = 500/2 = 250

Se vendieron 250 boletos de adulto.

Sí quieres aprender más sobre sistemas de ecuaciones:

brainly.com/question/13729904

#SPJ1

5 0
1 year ago
Other questions:
  • At Central High School, 28% of the students are Freshmen, 26% are Sophomores, 24% are Juniors, and 22% are Seniors. The student
    15·1 answer
  • PLS SOLVE ASAP!!!
    11·1 answer
  • What is the inverse multiplication of 5+3i
    5·2 answers
  • Identify the diameter of the disc
    12·1 answer
  • What does Express $4 as a percentage of 50$ mean?
    10·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • Help me solve this pleaseeee
    7·1 answer
  • Somebody help me please
    9·1 answer
  • For this question, f(x) = 4kx2 + (4k + 2)x + 1, where k is a real constant.
    6·1 answer
  • What is the answer??​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!