1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
10

The school’s guidance department compares the grade-point averages and standardized state test scores for 10 students in each gr

ade. The table below shows the correlation coefficient for each data set. For which data set(s) is a linear regression model reasonable? A. 9th grade and 11th grade dats sets
Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]3 years ago
4 0

Answer:

10th and 12th grade sets  is the answer for the question

Step-by-step explanation:

Just did the assignment

You might be interested in
a customer went to a garden shop and bought some potting soil for $11.50 and 9 shrubs. the total bill was $94.75. write and solv
Mrac [35]
To answer this problem, let p be the price of each scrub. The total bill (t) is the sum of the price of the potting soil (s) and of the 9 scrubs (n). This is depicted in the equation,
                                 $11.50 + 9p = $94.75
The value of p from the equation is 9.25. Thus, each scrub costs $9.25. The answer is letter C.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best explains whether △JKL is congruent to △MNP?
Alchen [17]
Rotation of triangle JKL by 180 degrees will result in a triangle with corresponding vertices of (2, 4), (3, 2) and (-1, 2).

Then translating the resulting triangle 2 units up will result in a triangle with corresponding vertices (4, -2), (2, -3) and (2, 1) which is the same triangle as the given triangle MNP.

Therefore, the statement that best explains whether △JKL is congruent to △MNP is △JKL is congruent to △MNP because △JKL can be mapped to △MNP by a rotation of 180° about the origin followed by a translation 2 units up.
5 0
3 years ago
If fix)=x2-2 and g(x) = x-3, what is(f•g)(x)?
borishaifa [10]

Answer:

The last option is correct. (f*g)(x) = x² - 5

Step-by-step explanation:

Since is f * g you have to multiply them together.

x² - 2 * x - 3 (x)

Next ust simplify.

x² -5x

6 0
3 years ago
And items are for $40 plus sales tax on the item is 8% what is the sales tax on the total cost
Setler79 [48]

Answer:

43.20 for the total cost of the item

6 0
3 years ago
Hi, can someone please help me with this question, I'm a bit baffled.
liq [111]
-1(3x-2y=27)
3x-y=24
-3x+2y=-27
+3x-y = 24
y=-3
3x-(-3)=24
3x+3=24
-3. -3
3x=21
/3. /3
X=7
Hope that helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the following as a mixed number. ( use the / symbol in your answer).<br> 3.7777777...
    9·2 answers
  • Order the following list of numbers from least to greatest.<br>135, 5.7, 5, 5.83​
    9·2 answers
  • 1. A manufacturer of a printer determines that the mean number of days before a cartridge runs out of ink is 75 days, with a sta
    14·1 answer
  • How can we mathematically express Newton's law of gravity? (In the following, F is the force of Gravity, G is a constant; m and
    14·2 answers
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • Suppose 67% of all teenagers own a laptop and 29% of all teenagers own a laptop and a tablet. What is the probability that a tee
    15·2 answers
  • A 25-foot long ladder is propped against a wall at an angle of 18° with the wall. how high up the wall does the ladder reach? ro
    15·2 answers
  • Please answer these 2 questions
    12·2 answers
  • Collect like terms/equations
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!