Answer:
1. D
2.C
3. A
4.B
5.C
6. C? or D(i think c cause it's 3 places but it can be d because the 0 is just a placeholder)
7.C
8.C
Step-by-step explanation:
It was $6.00 per pound. So 2 pounds would be $12. But there is still that .6 of a pound left. If we know 1 pound costs $6, then we know 1/10th of a pound will cost $0.60. So 6 x .60 = 3.60. Add 12 and 3.60, and you get 15.60 for 2.6 pounds of granola at the old price.
Answer:
x = 2y
x - 8 = y + 6
replace x by 2y in the second equation
2y - 8 = y + 6
y - 8 = 6
y = 14
x = 2*14 = 28
Kendra had $28 and Kareem had $14.
(0.04) times (0.1) = 0.004 .
Since the original factors have the SAME sign,
their product is positive.