1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dlinn [17]
3 years ago
12

Simplify 4(2+3/4n(3n))=8

Mathematics
1 answer:
miv72 [106K]3 years ago
8 0
I'm sorry if I'm wrong but I guess this is the answer

You might be interested in
Simplify: (3²-4)/5 <br>A. 1 <br>B. 1.25 <br>C. 1/5 <br>D. 5​
Nikitich [7]

Answer:

A is the correct answer

Step-by-step explanation:

(9 -4)/ 5

5/5

=1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You spend $50 on a bracelet to sell at the football game. You want to sell each bracelet for $3. Let b be the number of bracelet
SIZIF [17.4K]
How many bracelets did you buy just $50 dollars worth and how much did you buy one bracelet for <span />
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the f(0) and f(1)
Kruka [31]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

to evaluate substitute x = 0 and x = 1 into f(x)

note that a^{0} = 1

f(0) = 45 × (1/3)^{0} = 45 × 1 = 45

f(1) = 45 × (1/3)^{1} = 45 × \frac{1}{3} = 15


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the graph of the function f to solve the inequality.
guajiro [1.7K]

Answer: im sorry i don''t no the answer im sorry i hope some one can help you ok :) :(

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Help PLEASE! I will make you brainlist!
REY [17]

Answer: proportional

Step-by-step explanation: it is proportional because you can multiply any number by 7

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 6372(52836y)+46x=665x(637y+57)
    14·1 answer
  • The Lopez family is moving to another city. An online budget estimator says their required monthly income will be $5,900. How mu
    12·1 answer
  • How many congruent sides does it have?
    7·2 answers
  • 9(n+3)=7n-3 and steps please
    11·1 answer
  • The ratio of the interior angles of a triangle is 2:3:5. What are the angle measures
    15·2 answers
  • A flashlight and battery sell together for $9. If the flashlight costs $5 more than the battery, what is the price of each item?
    12·2 answers
  • CDs, savings accounts, and savings bonds are examples of _____. A. savings instruments B. savings accounts C. investment returns
    13·2 answers
  • Maribelle uses x yards of material to make a quilt. A customer requests 5 quilts that are 20% larger than the normal pattern. Wr
    15·1 answer
  • Help help help help help
    10·1 answer
  • Select two ratios that are equivalent to 4:18.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!