1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snezhnost [94]
3 years ago
8

A shade of green paint is to be mixed with 3 parts blue and 2 parts yellow. Ten gallons of green paint are to be mixed.

Mathematics
2 answers:
natima [27]3 years ago
6 0

Answer:

ok so 3 blues and 2 yellows make 1 so we just multiply the 2 yellows by ten so 20 gallons of yellow

Dimas [21]3 years ago
4 0

Answer:

4 gallons

Step-by-step explanation:

3 parts blue and 2 parts yellow

total of 5 parts

10 gallons with 2 of 5 parts yellow

10 * 2/5 = 4

4 gallons

You might be interested in
4 _ (3 _ 2) _ 6 _ 1 = 14 Please help ill give you brainly!
lubasha [3.4K]
4x(3+2)-6x1= 14 is the answer
6 0
3 years ago
n aquarium holding African cichlids is 6 inches higher than it is wide. Its length is 33 inches, and its volume is 9240 cubic in
sukhopar [10]

Answer: Height = 20 inches

Width = 14 inches

Step-by-step explanation:

The aquarium is rectangular. The formula for determining the volume of a rectangular box is expressed as

Volume = LWH

Where L,W and H represents the length, width and height of the box.

The aquarium holding African cichlids is 6 inches higher than it is wide. It means that

H = W + 6

Its length is 33 inches, and its volume is 9240 cubic inches. It means that

9240 = 33W(W + 6)

9240/33 = W(W + 6)

280 = W² + 6W

W² + 6W + (6/2)² = 280 + (6/2)²

(W + 3)² = 280 + 9 = 289

Taking square root of both sides, it becomes

W + 3 = √289 = 17

W = 17 - 3

W = 14

H = W + 6 = 14 + 6

H = 20

3 0
3 years ago
Which of the honey jars is the best value for money? Please help ten points :)
KatRina [158]

Answer:

The large jar is best value for money.

Step-by-step explanation:

For large jar you get 540/4.10 = 131.7g of honey per penny.

For small jar you get 360/2.81 = 128.1g of honey per penny

8 0
3 years ago
What is the length of side s of the square shown below?
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Have you ever had a dream that, that, um, that you had, uh, that you had to, you could, you do, you wit, you wa, you could do so, you do you could, you want, you wanted him to do you so much you could do anything?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
100 POINTS AND BRAINLIST
dsp73

Answer:

B = 40 degrees

A = 32.117

C = 42.005

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!! FIRST TO ANSWER WILL GET BRAINLIEST!!!
    13·1 answer
  • Please assist me with this problem​
    9·2 answers
  • Simpson has a rectangular fish aquarium that measures 31 inches long, 13 inches wide and is 28 inches deep. What is the maximum
    6·1 answer
  • State the degree of the polynomial -x4
    9·1 answer
  • Simplify to create an equivalent expression 6(7-3y)+6(y+1)
    6·2 answers
  • Giving brainliest, please answer as soon as possible.
    8·1 answer
  • Name the point with the given coordinates
    15·1 answer
  • 4(x−3)=1/2(x/2+5) how many solutions
    12·1 answer
  • :
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!