Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
A proportion looks like this:

It means that the quantity a,b,c and d are in the same proportion: the ratio between a and b is the same ratio between c and d.
They are particularly useful in situation when you have an example given, and you want to extrapolate the relationship for another couple.
For example, you can think of the following problem: "Five apples cost 2 dollars. How much will 8 apples cost?"
You can build the proportion

And then solve it for x:

The correct answer is x = -90.
To find this, solve using the order of operations. See the example below.
x/-3 - 41 = -11 ----> Add 41 to both sides
x/-3 = 30 ----> Multiply each side by -3
x = -90