1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
3 years ago
7

Sexual Violence Awareness (Campus SaVE Act):

Business
1 answer:
kicyunya [14]3 years ago
7 0

Answer: distract

Explanation:

You might be interested in
When managing your human resources, _____________ is the process of deciding who should be hired, under legal guidelines, to ser
LenaWriter [7]
I guess there should be an options to choose. Anyway, I think correct answer is: When managing your human resources, selection is the process of deciding who should be hired, under legal guidelines, to serve the best interests of the individual and the organization. Selection is the process of choosing someone who fits the best by the particular criteria. 
8 0
3 years ago
The new ASC Topic 606 for revenue recognition:
denpristay [2]

Answer:

addresses when and how revenue should be recognized in contracts that provide both goods and service to customers.

Explanation:

ASC 606 is a new standard that provides guidance on revenue recognition to the companies that provide goods and services to its customers. This standard is for both public and private entities. Earlier there were some variations in the revenue recognition process across different companies. The new standard has now simplified standardization in financial reporting.

5 0
3 years ago
A firm have an inventory turnover of 5 times a year on a cost of goods sold of $800 000.if the firm improves the inventory turno
Lunna [17]

Answer:

d) $60,000 is released into working capital

Explanation:

Inventory turnover is the number of times that a firm buys and sells inventory. A high inventory means that the company sells its stock many times in a year.

the formula for inventory turnover ratio

=Cost of goods sold/ average inventory

If a firm has COGS of $800,000 and an inventory turnover of 5, then the average inventory will be

=$800,000 /5

=$160,000

If the firm improves its  turnover to 8, then the average inventory will be

=$800,000/8

=$100,000

The firm average inventory will  $100,000 as opposed to $160,000 previously.

$60,000  will be released to working capital.

3 0
3 years ago
Carol Thomas will pay out $14,000 at the end of the year 2, $16,000 at the end of year 3, and receive $18,000 at the end of year
Fittoniya [83]

The net value of the payments vs. receipts in today's dollars is ($11,102).

<h3>What is the present value?</h3>

The present value of future cash flows is the current value or the value in today's dollars.  It is computed by discounting the future values at the appropriate discount rate.

The present value can be computed using the Present Value formula, an online finance calculator, or the PV factor table.

Formula

PV=FV \frac{1}{(1+r)^{n}}

PV = present value

FV = future value

r = rate of return

{n} = number of periods

<h3>Data and Calculations:</h3>

Interest rate = 12%

Period     Cash flow     PV Factor     PV

Year 2     ($14,000)       0.797        -$11,158 ($14,000 x 0.797)

Year 3    ($16,000)        0.712        -$11,392 ($16,000 x 0.712)

Year 4     $18,000        0.636         $11,448 ($18,000 x 0.636)

Net present value of cash flows   -$11,102

Thus, the net value of the payments vs. receipts in today's dollars is ($11,102).

Learn more about present value at brainly.com/question/20813161

4 0
2 years ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Vaughn Manufacturing reported total manufacturing costs of $450000, manufacturing overhead totaling $98000, and direct materials
    9·1 answer
  • The first thing you must consider in any type of communication is
    6·2 answers
  • Ariel is working at a meat-packing plant 5 nights a week. her regular wage is $11 an hour. she earns time and a half for any ove
    15·1 answer
  • True or false: as a patient, your doctor must have you sign a hipaa consent and release form to share your ephi or phi with insu
    13·1 answer
  • Barker brothers pens utilizes a strategy of low-priced pens to attract customers and discourage competition. this represents a _
    12·1 answer
  • Inflating your expenses for a company-sponsored conference that discredits the profession is a violation of what ethical​ standa
    11·1 answer
  • Which of the following is the most direct and professional revision of the second sentence? The new conference system would allo
    10·1 answer
  • Depreciating assets:
    14·1 answer
  • Advertisements masquerade as media content by
    14·1 answer
  • Within Year, Inc. has bonds outstanding with a $1,000 par value and a maturity of 19 years. The bonds have an annual coupon rate
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!