Answer:
I guess it is the Answer C
hope u get it. I've used RHS to prove LHS
The price of one bag of popcorn is $3.75
Step-by-step explanation:
Let,
x represent the cost of a bag of popcorn
y represent the cost of a drink.
According to given statement;
4x+12y=30 Eqn 1
x+6y=11.25 Eqn 2
Multplying Eqn 2 by 2

Subtracting Eqn 3 from Eqn 1

Dividing both sides by 2

4x+12y=30 and x+6y=11.25 can be used to find the price of one bag of popcorn and the price of one drink.
The price of one bag of popcorn is $3.75
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly
The correct answer should be steeper
Average speed = (distance covered) / (time to cover the distance)
= (500 miles) / (6.7 hours)
= (500 / 6.7) (mile/hour)
= 74.63 miles per hour.
I imagine there were quite a number of pit stops included in that.
This is faster than I expected when I first read your question.
That's really gettin' with it for cars in 1911 !