1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
10

The costs and revenues associated with two alternatives are listed below: Alternative 1 Alternative 2 Projected revenue $ 150,00

0 $ 187,500 Unit-level costs 30,000 45,000 Batch-level costs 30,000 45,000 Product-level costs 22,500 22,500 Facility-level costs 15,000 15,000 Which alternative should be selected based on this information
Business
1 answer:
Andreyy893 years ago
6 0

Answer:

Alternative 2

Explanation:

Because it has a higher profit of $127,500

You might be interested in
Several years ago, Grant County was sued by a former County employee for wrongful discharge. Although it was to be contested by
vovangra [49]

Answer:

d) Debit Expenses $50,000 and Claims payable $100,000; Credit Cash $150,000.

Explanation:

As for the information provided,

There was this law suit against the company from past several years. Where the lawyers already estimated that liability on the company will arise amounting $100,000.

Thus, on the provisional basis such claims of $100,000 would have been provided ideally.

Now, after final judgement the court had cleared about the claim which is $150,000.

Thus, entry to record such claim of $150,000 will be:

Expenses A/c Dr.               $50,000

Claims Payable A/c Dr.      $100,000

    To Cash A/c                                             $150,000

7 0
3 years ago
Saphire Company budgeted the following production in units for the second quarter of the year:
Ugo [173]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Sales:

April 45,000

May 38,000

June 42,000

Each unit requires one pound of raw material. Saphire's policy is to have 30% of the following month's production needs for materials in inventory.

A) Budgeted production= sales + desired ending inventory - beginning inventory

Budgeted production:

Sales=38,000

Ending inventory= 42,000*0.3= 12,600

Beginning inventory= 38,000*0.3= (11,400)

Total= 39,200

B) Desired beginning inventory= budgeted sales*30%

Beginning inventory= 42,000*0.3= 12,600

6 0
3 years ago
A tennis coach charges $15 per hour for tennis lesson for children and $30 per hour for tennis lessons for adults. This can be v
Snowcat [4.5K]

Answer:

Option D is correct.

Third-degree price discrimination

Explanation:

tennis coach charges $15 per hour for tennis lesson for children and $30 per hour for tennis lessons for adults. This can be viewed as a practice of <u>Third-degree price discrimination.</u>

Third Degree Price Discrimination involves charging a different price to different groups of consumers for the same good. These groups of consumers can be identified by particular characteristics such as age, sex, location, time of use.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6. How long does it take for the average new drug to be tested and approved for
tankabanditka [31]

Answer:

3 to 5 years.....only.....

5 0
3 years ago
Liu Electronics budgeted sales of $400,000.00 for the month of November and cost of goods sold equal to 65 percent of sales. Beg
Leno4ka [110]

Answer:

Purchases= $252,000

Explanation:

Giving the following information:

Sales= $400,000

Cost of goods sold equal to 65 percent of sales.

Beginning inventory= $80,000

Ending inventory= $72,000

To calculate the purchase required, we need to use the following formula:

Purchases= sales + desired ending inventory - beginning inventory

Purchases= (400,000*0.65) + 72,000 - 80,000

Purchases= $252,000

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What else besides raw materials would be included in input costs?
    11·1 answer
  • Rebecca wants to buy a new saddle for her horse. The one she wants usually costs $600, but this week it is on sale for $490. She
    11·1 answer
  • Explain why a cinder cone volcano has steep sides
    5·1 answer
  • You own a $36,800 portfolio that is invested in Stocks A and B. The portfolio beta is equal to the market beta. Stock A has an e
    13·1 answer
  • Market researchers for a local bakery determined that Jewish people consume 63% of the portion of bagels sold in New York City.
    14·1 answer
  • In September, Jeanette Company purchased materials costing $34,400 and incurred direct labor cost of $22,100. Manufacturing over
    8·1 answer
  • After Mario completes his monthly report, his boss reviews it to see if the standards were met. If there are errors, Mario is to
    5·1 answer
  • Baab Corporation is a manufacturing firm that uses job-order costing. The company's inventory balances were as follows at the be
    6·1 answer
  • Bulluck Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Direct
    13·1 answer
  • रचनात्मक र नविन्तम अबधारण लेख्नुहोस। नयाँ ब्यब्साय विभिन्न विधि हरु ब्य्ख्य गर्नुहोस​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!