1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
11

19x – y – 2z + x + 5y + 2z

Mathematics
1 answer:
salantis [7]3 years ago
7 0
19x - y - 2z + x + 5y + 2z \\ \\ (19x + x) + (-y+5y) + (-2z + 2z) \ / \ gather \ like \ terms \\ \\ 20x + 4y \ / \ simplify \\ \\ Answer: \fbox {20x + 4y}
You might be interested in
What is 20 + 5 + 2 + 3 + 1 minus 1 ​
Yuri [45]

20 + 5 + 2 + 3 + 1 minus 1 =30

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brandus bought 1/3 pound of ground turkey and 1/4 pound of ground beef to make sausages. How many pounds of meat did he buy?
kirill [66]
He brought 7/12 lbs of meat .
7 0
4 years ago
For every 3 wrapped packages Mary uses 1/2 roll of wrapping paper how many packages can she wrap with 2 1/2 rolls of wrapping pa
grin007 [14]
She can wrap 15 packages :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor the binomial b^2 - 9
aliina [53]

Answer:

(b-3)(b+3)

Step-by-step explanation:

b^2+3b-3b-9

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line with the equation of y= 3x that passes through the points (2, 6)?
SashulF [63]

Answer:

is there a picture?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Any help would be appreciated ❤ ❤ Thank you
    9·1 answer
  • What is the constant rate of change of 4 in 7 days
    11·1 answer
  • any inequality w greater than or equal 3.2 represents the weight of each pumpkin in pounds that is allowed to be picked to be so
    6·2 answers
  • Jonah makes a snack mix to take with him on vacation. His favorite snack mix is 5 parts raisins and 4 parts peanuts. He wants to
    9·1 answer
  • Tracy has 7/8 pounds of butter in her refrigirator. She uses 2/3 of it for cookie batter. How much of the butter did she use?
    13·1 answer
  • I NEED HELP PLZ ASAP SHOW WORK!!!!​
    10·1 answer
  • Cream cheese costs £4.50 for 1kg.
    7·2 answers
  • Identify a2 in the sequence below , 12 , 7 , 2 , -3
    5·1 answer
  • Hello <br> Can anyone answer this <br> 9+x=190
    14·2 answers
  • Evaluate: 2 x 30 - 24 divid 3 A.4 B.8 C.12 D.52 please help it would mean a lot &lt;3
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!