1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
2 years ago
10

HELP ASAP!!!!!!!!!!!!WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!! THANK YOU<3<3

Mathematics
1 answer:
Leto [7]2 years ago
5 0

Answer:

x= 3/5

Step-by-step explanation:

SOH-CAH-TOA

You have the adjacent and hypotenuse so you will use Cosine

cos=adj/hyp

adj=3

hyp=5

3/5 = cos (or theta)

You might be interested in
Jose bought a bag of 6 oranges for $2.82. He also bought 5 pineapples. He gave the cashier $20 and received $1.43 change. How mu
svp [43]
Your answer is: $3.15 each.

Here are the steps:

First, I added $2.82 and $1.43. Then, I subtracted the sum ($4.25) from $20. Lastly, I divided the difference($15.75) by five because there were five pineapples. Which gave me the answer: $3.15.
5 0
2 years ago
Each problem is worth 10 points each. (For each problem show your work and give a brief explanation of how you solved your probl
maxonik [38]
It’s a big problem it’s deserve 20 points you can’t play people make it fair
5 0
2 years ago
Determine how many shapes weigh 5 grams? [a]
Zielflug [23.3K]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Help me fast plz anybody
charle [14.2K]
1) Unknown info = amount of potting soil he bought last week
2). 28=2x+4
Where x=amount of potting soil he bought last week
3). 28=2x+4
-4 -4
---------------------
24=2x
/2 /2
----------------------
X=12

4) Emmanuel bought 12 lbs of potting soil last week
8 0
3 years ago
Taylin buys 5 ounces of tea leaves for $2.35. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves? (second
MissTica

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

We can determine how much 12 ounces cost by using ratios

5 ounces       12 ounces

-------------- = -------------------

2.35                 x

Using cross products

5x = 12*2.35

5x = 28.2

Divide each side by 5

5x/5 = 28.2/5

x =5.64

If she has 10 dollars

5 ounces       y ounces

-------------- = -------------------

2.35                 10

5*10 = 2.35y

50 = 2.35y

Divide each side by 2.35

50/2.35 = 2.35y/2.35

21.27659574 =y

She can buy 21.3 ounces

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • `Please solve this extremely easy math problem!
    12·2 answers
  • You can answer only this question, it's ok:
    6·1 answer
  • Someone please help me with #6! I don't know how to write a ratio for this:(
    10·1 answer
  • A car can travel 476 miles on 14 gallons of gas. Write an equation relating the distance d to the number of gallons g. How many
    6·2 answers
  • Write with a single exponent 1/10*1/10*1/10<br><br><br>Please help
    8·1 answer
  • How do you find this answer?
    8·1 answer
  • Can someone help me I don't know what n represents
    12·1 answer
  • Help please please help
    11·2 answers
  • Describe whether the relation is a function. explain. (3,6) (4,8) (5,10) (6,9) (7,14)​
    7·1 answer
  • ⫅ what does this symbol mean
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!