1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bogdanovich [222]
3 years ago
9

What two centeries were the centeries of philosphers

History
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
4 0
As question is raised in a U.S. history class....The Founders were very influenced by Locke's "Two Treatises of Government," written about 120 years before Jefferson wrote the "Declaration." Hobbes' work was also written in the 17th century, and is likewise of interest. 

<span>And then there's the 19th century, of American thinkers, such as Emerson, William James, and Charles Peirce (pronounced "purse"). </span>

<span>Then, there's the 18th century, but if influences are calibrated, Locke in the 17th, and Emerson and James in the 19th</span>
You might be interested in
W4nimjhhgdcdxwf4g6hynyj help
iren [92.7K]

Answer:

D

Explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
why do you think the federal government refused to condemn the attack on the Cheyenne and Lakota tribes under the leadership of
Veronika [31]

yes because he was black

3 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP
hram777 [196]
D. culture of hunter gatherers
5 0
2 years ago
What did hoover think government should do in bad economic times?
Margarita [4]
Hoover believed that governments should help the different groups to work together to improve economy, and not to take too much power
And to courage private groups to help needy.
8 0
3 years ago
A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9. What is the unit price of the turkey in the package
andrezito [222]

<u>Package weight: 1 1/4 pound</u>

<u>Price: $ 9</u>

<u>For finding the unit price in the package, we divide the price between the weight:</u>

Unit price = Package price / Package weight

Package weight = 1 1/4 or 1.25 pounds

Unit price = 9 / 1.25

Unit price = 7.2

<u>The correct answer is that each pound of turkey in the package costs $ 7.20</u>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What did Telegraph allow people to do
    9·2 answers
  • From the mid-1930s to 1940 over 2.5 million people had moved out of the Great Plains states in the center of the United States.
    7·1 answer
  • What led France and Britain to declare war against Germany to begin World War II?
    9·2 answers
  • History help!!! plz<br>What did Britain gain control over in the Treaty of Nanjing?​
    6·1 answer
  • Which statement best describes the body paragraphs of an argumentative essay?
    7·2 answers
  • WILL GET BRAINLIEST
    9·2 answers
  • Which statement best reflects the views of an anti-federalist? A. "I demand a new constitution." B. "I support ratification." C.
    14·1 answer
  • Tahrir Square was the scene of huge demonstrations during the “Arab Spring.” Where is Tahrir Square located?
    15·2 answers
  • True Or False? Rocks tend to weather fastest in warm, dry climates.
    13·1 answer
  • Which direction did Georgia’s capital cities start to move in? WHY?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!