1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stich3 [128]
2 years ago
10

in a pile of coins,there are 7 more quarters than nickels.if there is a total of $2.65 in coins,how many quarters are there?

Mathematics
1 answer:
Alisiya [41]2 years ago
6 0
There would be 10 quarters in the total of $2.65.
You might be interested in
A small pizza at Little Italy pizzeria costs $9.25, and each topping is an additional $0.50. So the cost of ordering a pizza can
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

Graph the equation is shown below.

Step-by-step explanation:

The linear equation representing the relation between cost of ordering a pizza and the number of additional toppings is:

y=0.50x+9.25

Here,

<em>y </em>= cost of the pizza

<em>x</em> = number of toppings

The graph of the linear equation is shown below.

Consider the point (2, 10.25).

When <em>x</em> = 2 compute the value of <em>y</em> as follows:

y=0.50x+9.25\\=(0.50\times 2)+9.25\\=10.25

The point (2, 10.25) satisfies the equation.

Again consider a point (18, 18.25).

When <em>x</em> = 18 compute the value of <em>y</em> as follows:

y=0.50x+9.25\\=(0.50\times 18)+9.25\\=18.25

The point (18, 18.25) satisfies the equation.

The two points are also plotted on the graph.

6 0
3 years ago
Help me out plz................................
12345 [234]
I think it is A but make sure with someone else
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is ratio 4.2:1.5 proportional to 12.6:4.5
Gennadij [26K]
If we divide 12.6/4.5 by 3 we receive 4.2/1.5. So yes they are proportional. <span />
5 0
3 years ago
A 9-yard roll of string costs $1.53. What is the unit price?
leonid [27]
$0.17 for every yard of string
5 0
3 years ago
Six less than 5 times a number is 24,<br> i just need the equation
valentina_108 [34]

Answer:


Step-by-step explanation:

5x-6=24

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a factor of 27
    5·2 answers
  • Is a repeating .3 a real number?
    15·2 answers
  • The vertices of the feasible region are (70, 10), (30, 10), and (30, 50). To maximize the profit, the company should produce uni
    13·1 answer
  • Assume that there are 2 trials.
    6·2 answers
  • Please help me with geometry ASAP!!!
    12·1 answer
  • Please help <br> Will give BRAINLIEST
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ME FAST!!!!
    10·1 answer
  • Abraham ha $16 to spend on five pencils. After buying them, he has $6.25 left. How much was each pencil?​
    15·1 answer
  • Help please<br> i need help on this question
    11·1 answer
  • damita uses the pythagorean theorem to write the equation 2k² = j² to represent the triangle shown. Is she correct? Explain.​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!