1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksivusya [100]
3 years ago
10

The price of these item before VAT are as follows. What are the sale price if the VAT is charged at 15%?

Mathematics
2 answers:
Dimas [21]3 years ago
8 0

Answer:

i will go with C TO BE REAL

Step-by-step explanation:

Vaselesa [24]3 years ago
3 0

Answer:

it has to be C Apple laptop $36000

Step-by-step explanation:

You might be interested in
12p + 7 > 139 greater or less than
bazaltina [42]

Answer:

\Huge \boxed{p>11}

Step-by-step explanation:

First, subtract by 7 both sides of equation.

\displaystyle 12p+7-7>139-7

Solve.

\displaystyle 139-7=132

12p>132

Then, divide by 12 both sides of equation.

\displaystyle \frac{12p}{12}=\frac{132}{12}

Solve to find the answer.

\displaystyle 132\div12=11

\huge \boxed{p>11}, which is our answer.

3 0
3 years ago
Please answer asap..........<br> ...
skelet666 [1.2K]

Answer:

Option B is tge right answer.

3.07/10⁴= 0.000307

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The domain of a function is? When it includes all real numbers
Ray Of Light [21]
Domain is x values... Y is y values

6 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
If y=4x+5 how much does the tree grow each year?
Elena L [17]

Answer:

4 ( not sure what the units are)

Step-by-step explanation:

Just by looking at the slope you can figure out how much it grows per year.

y = mx + b

m = slope

Not sure what units there are in the question just place it in the end.

Hope this helps :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the sum of the first 3030 terms in this geometric series:
    14·2 answers
  • Which is the rule for the sequence shown?
    9·2 answers
  • Find the area to the right of a z score of 2.75 under a standard normal distribution curve
    11·1 answer
  • Suppose<br> cos(π/2−x) =3/5, cos x =4/5<br> find sin, tan, csc, sec, cot
    13·1 answer
  • Please answer Question #6
    15·1 answer
  • 4x+5+4x+5+4x+5+4x+5+4x+5 solve for x
    12·1 answer
  • Write a decimal that is less than 2.42 but greater than 2.0
    8·2 answers
  • There is a bag filled with 5 blue and 6 red marbles.
    9·1 answer
  • An Apple Watch was marked down 1/9 of the original price. If the sales price was $224 what is the original price?
    13·2 answers
  • 100 Points!!!! Please HELP!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!