1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
11

Answer choices are 67, 55, 43, and 12

Mathematics
1 answer:
Jlenok [28]3 years ago
8 0

Answer:

I believe the answer is 43.

Step-by-step explanation:

x + 12 = 55

55-12

x = 43

:)

You might be interested in
There are 110 students in the 6th grade band and 120 students in the 7th grade band. Of the students, 60% of the 6th grade band
r-ruslan [8.4K]

Answer:

36 more students of grade 7 went on a trip than students of grade 6

Step-by-step explanation:

60 % of 110 students= 60/100*110= 66 students

85 % of 120 students= 85/100 * 120= 102 students

No of students of grade 7th more than 6th grade students= 102-66= 36

6 0
3 years ago
Mackenzie works as a salesperson at an electronics store and sells phones and phone accessories. Mackenzie earns a $10 commissio
LuckyWell [14K]

Answer:

Step-by-step explanation:

p=number of phones sold

a=number of accessories sold

10p+4a=126

c=7+a

4 0
3 years ago
Look at the street map. What street is parallel to Red Road? A. Union Street B. Green Street C. Blue Street D. Polk Street
emmasim [6.3K]

I'm pretty sure it would be

B) Green Street

Since Red Road appears to be vertical.

6 0
2 years ago
Recognize whether the fractions are Cleveland right yes Arnel use fraction tiles or number lines
wolverine [178]
1. No sorry I just know #1
7 0
2 years ago
(-2.1) + (-0.1) how do you do this equation??
kenny6666 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

A = -2.2

E.

( -2.1 ) + ( - 0.1 )

( -2.1 ) - 0.1. <—— over there, you will see that + is gone and the - has moved down, I done that because + plus with - equals to -.

-2.1

-0.1

———-

-2.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLZ I WILL GIVE BRAINLIEST! Cherries cost $4/lb. Grapes cost $2.50/ lb. You can spend no more than $15 on fruit and you nee
    10·1 answer
  • Paul makes 3 5/6 dozen cookies. He gives each of his friends 1/6 dozen cookies.
    5·1 answer
  • Please help. The graph of f(t)=6•2^t shows the value of a rare coin in year t. What is the meaning of the y-intercept?
    6·2 answers
  • Which is better takis or hot Cheetos
    8·2 answers
  • I’m looking for a girl friend;)
    15·2 answers
  • There are 25 students in Ms.Morris's class. She wants to divide the class into 3,4,or 5 equal teams with all students on a team.
    6·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Daniel borrowed $5000 from the bank for 2 years at 9% simple interest per annum. Calculate how much interest Daniel is charged.
    6·1 answer
  • What is 4(3+x) and how do I solve it
    9·2 answers
  • The First National Bank of Wilson has 700 checking account customers. A recent sample of 50 of these customers showed 29 have a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!