1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
12

Mr. Hardy built a fenced-in area for his children in the shape of a square with each side 75 feet in length. Find the distance o

f the diagonal path from one corner to the opposite corner.
Mathematics
1 answer:
8090 [49]3 years ago
3 0

Answer:

75 square root of 2

Step-by-step explanation:

if its a square using 45 45 90 triangle formula it'll be 75 to the the square root of 2

You might be interested in
8,626 round to the nearest thousand?
Karolina [17]

Answer:

9000

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Explain why each statement is true. 5 + 2 + 3 = 5 + (2 + 3)
Y_Kistochka [10]

Answer:

Associative property of addition. Grouping different addends does not change the sum.

Step-by-step explanation:

5 + 2 + 3 = 5 + (2 + 3)

10 = 5 + (5)

10 = 10

3 0
2 years ago
If you apply the changes below to the absolute value parent function, f(x) = |x|, what is the equation of the new function?Shift
grin007 [14]
G(x)=|x-4|+6

answer: A





Regards M.Y.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Gentry teaches two science classes. There are 28 students in his biology class and 21 students in his environmental science
saveliy_v [14]

Answer:

1gsig1ogsjq sv1sg1isvk1z i1gz

Step-by-step explanation:

Gjqziqgzi1gzva j1vziqvzn1gaigakhixg1z

8 0
2 years ago
Which of the following scatterplots represents the data shown below? (1, 31), (2, 8), (3, 38), (4, 14), (5, 22), (6, 31), (7, 27
Karolina [17]

Answer:deez

Step-by-step explanation:

deez

4 0
2 years ago
Other questions:
  • In early 2015 the price of oil dropped and petrol became cheaper
    6·1 answer
  • What does –x2 – 6x – 8 look like on a graph<br> The 2 is a power
    14·2 answers
  • Helpppppp pleaseeeeeeeee
    11·1 answer
  • PLEASE HELP !
    12·1 answer
  • Heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp
    10·1 answer
  • 2(x-4) = 5 (x+24) rewrite the equation in slope-intercept form
    11·1 answer
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
  • I’ll give brainliest plz quick
    12·1 answer
  • Nicole made $264 for 12 hours of work.
    11·1 answer
  • I have no idea how to do this the grades are closing summer breaks coming up im running out of points too I need both of these a
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!