Answer:
3 + 1(3) +3 (the dollar amounts)
3+3+3
9
0.5 + 0.1 +0.1 +0.1 +0.5 (the cents)
1.3
9 +1.3 = 10.30 worth of groceries using front end estimation
Answer:
Job A=40 hours=73.50 job=B=50hours=120.40
Step-by-step explanation:
Answer:
a) $2.44 per cupcake
b) $2.33 per cupcake
c) $2.58 per cupcake
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
We have to calculate the unit price of the cupcakes.
Unit price =

12 cupcakes for $29
Unit price =

24 cupcakes for $56
Unit price =

50 cupcakes for $129
Unit price =

Jordan should press the on button. And then proceed to press the number 7 key.
Part (a)
<h3>Answer: 0.2</h3>
----------------------------------
Work Shown
It costs $15 to rent a bike for 3 hours. We can write the following ratio below
15 dollars : 3 hours
To represent the connection of the two concepts (dollars connecting with hours)
We want the "15 dollars" to turn into "1 dollar". This is because the phrasing "per dollar" really means "per 1 dollar".
Divide both sides of the ratio by 15 to achieve this goal.
15 dollars : 3 hours
15/15 dollars : 3/15 hours
1 dollar : 1/5 hours
1 dollar : 0.2 hours
0.2 hours : 1 dollar
So we get 0.2 hours per dollar.
As a side note, 0.2 hours = 0.2*60 = 12 minutes.
========================================================
Part (b)
<h3>Answer: 3.38</h3>
----------------------------------
Work Shown
27 pages : 8 minutes
27/8 pages : 8/8 minutes
3.375 pages : 1 minute
3.38 pages : 1 minute
I'm dividing both parts of the original ratio by 8 to turn "8 minutes" into "1 minute" (due to the phrasing "per minute"). Don't forget to round to 2 decimal places.