1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
2 years ago
13

The sum of a number divided by 2 and 7 is equal to 3

Mathematics
2 answers:
n200080 [17]2 years ago
7 0
I would say no but i don't know how to do your problem by how your describing it sorry :(
svlad2 [7]2 years ago
5 0
Please restate your question it doesn't make sense and then maby I can help :D
You might be interested in
What is the solution to the system of equations?
alukav5142 [94]

Answer:

  (x, y) = (-4, 15)

Step-by-step explanation:

The two equations have the same coefficient for y, so you can eliminate y by subtracting one equation from the other. Here the x coefficient is largest for the first equation, so it will work best to subtract the second equation.

  (3x +y) -(2x +y) = (3) -(7)

  x = -4 . . . . . . . . simplify

Now, we can find y by substituting this value for x.

  2(-4) +y = 7

  y = 7 +8 = 15 . . . . . add 8 to both sides of the equation

The solution is (x, y) = (-4, 15).

6 0
3 years ago
The denominator of a fraction is 9 more than the numerator. if both the numerator and the denominator are decreased by 1 the res
yarga [219]
X/x+9 (original fraction)

x+1/ x+10 = 4/13

x+1=4 so x=3 and x+10=13 so again x=3

now that you have the value of x, substitute it into the original fraction to get:

3/12
5 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B%20%5Csqrt%7B2%7D%20%2B%201%20%7D%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B%20%5Csqr
statuscvo [17]

Answer:

all i see is ..........

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
2 years ago
What is the value of k in the equation below
Dima020 [189]

Answer:

<h2>4</h2>

Step-by-step explanation:

5k-2k=12

3k=12

k=4

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the number of games a chess player won in professional competitions, based on the number of games played.
    5·1 answer
  • How do you write the following linear equations in standard form ?
    7·1 answer
  • How to answer these?
    7·2 answers
  • 5.28 plus -9 step by step
    10·1 answer
  • If the measure of angle ABD and DBC are a linear pair, with a measure of angle ABD = (5x+29) and measure of angle DBC=(2x+32),wh
    11·1 answer
  • Please help im being timed
    12·2 answers
  • 9 Calculator What is the median of the data set? 3, 10, 1, 6, 10, 3, 11, 14<br><br><br><br><br>​
    15·1 answer
  • What is the measure of m?<br> 5<br> 15<br> E<br> n<br> m = [?]
    8·1 answer
  • What is the simplified form of 4(2x - 5) + 2(3x + Y)?
    7·1 answer
  • What are the zeros of the function f(x) = x2 + 7x – 18? Enter your answers in the boxes with your greatest answer first. The zer
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!