1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ohaa [14]
3 years ago
7

What is the unit rate for this problem: $4.50 for 10 ounces of trail mix

Mathematics
2 answers:
mylen [45]3 years ago
8 0
The answer is 0.45 per oz
Greeley [361]3 years ago
6 0
4.50 / 10 = 0.45 per oz
You might be interested in
9. A 16-ft ladder is leaning against the side of a house. The ladder touches the ground 9 ft away from the house. What angle doe
Mandarinka [93]

Answer:

Check pdf

Step-by-step explanation:

Download pdf
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is not a perfect square?<br> A. 50<br> B. 49<br> C. 121<br> D. 1
luda_lava [24]
50 is not a perfect square because it doesn’t have a square root.

Hope this helped :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer fast!!!According to the Triangle Sum Theorem, which combinations of side lengths would make a possible triangle? C
saw5 [17]

Answer:

Is there a picture of it?

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Phil has a strip of wood trim that is 16 feet long. He needs 5-foot pieces to trim some windows. What are the possible numbers h
ozzi
He can cut either 5 7 and 9
5 0
3 years ago
Mo wrote and solved the equation below to find the cost per magnet.<br> 66.25w=795<br> W=12
crimeas [40]
? what are you trying to find

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What should be the first step to solve the equation? 2x + 9(x – 1) = 8(2x + 2) – 5 Combine like terms on each side of the equati
    12·1 answer
  • Complete the solution of the equation. Find the value of y when x equals 15.
    7·2 answers
  • Use fraction strips 1/2- 1/3 is what
    14·1 answer
  • Based on the scores in the chart below which restaurant is the best choice for the dinner tonight and why
    7·1 answer
  • write an equation in slope intercept form with the given information. slope=-1; passes through the point (-4,10)
    9·1 answer
  • 3/7×=33 what is the answer to this math problem
    13·1 answer
  • What is equivalent to<br> 2(x-5)+4x-18=4x
    13·1 answer
  • HELP !<br> CLICK ON THE PHOTO FOR QUESTION. ALOT OF POINTS GIVEN AWAY!
    8·1 answer
  • Mina wore a pedometer on her foot for 3 hours. She recorded the number of steps she walked for each hour. The first hour she too
    12·1 answer
  • Five more than twice a certain number​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!