Answer:
A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.
Step-by-step explanation:
What is the unit price, rounded to the nearest cent?
For this case we have the following expression:

We apply distributive property, which by definition establishes that:

So:

Answer:

Answer:
y = 20 + .5x
Step-by-step explanation:
Suppose that a cell phone monthly rate plan costs the user 5 cents per minute beyond a fixed monthly fee of $20. This implies that the relationship between monthly cost and monthly number of minutes is linear. Write an equation that relates total monthly cost to monthly minutes used.
Fixed monthly fee = $20
Fee per minute = $0.5
Number of minutes = x
Variable monthly cost = 0.5x
Let Total monthly cost = y
Total monthly cost = fixed monthly cost + variable monthly cost
y = 20 + .5x
Equation that relates total monthly cost to monthly minutes used is y = 20 + .5x
9^0 its that answer because all the other number you can make a whole number.