1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
5

Which expression is equivalent to 9^36/9^3 ? A) 1/9^12 B) 9^33 C) 9^12 D) 9^39

Mathematics
2 answers:
Fynjy0 [20]3 years ago
7 0

Answer:

<u><em>B)9^33</em></u>

Step-by-Step

9/36=1/4

Which equals <u><em>9^33</em></u>

alexira [117]3 years ago
4 0

Answer:

\huge\boxed{\dfrac{9^{36}}{9^3}=9^{33}\to\mathbb{B)}}

Step-by-step explanation:

\text{Use}\ \dfrac{a^n}{a^m}=a^{n-m},\ \text{for}\ a\neq0.\\\\\text{We have}\ \dfrac{9^{36}}{9^3}=9^{36-3}=9^{33}

You might be interested in
Determine if they are similar, congruent or neither
Leona [35]
They are congruent.
5 0
3 years ago
to rent a popcorn machine, it costs 35 dollars plus 6.95 dollars for each hour. Write and evaluate an expression to find the tot
nekit [7.7K]

Answer:

<em>equation=</em>35+6.95h=c

5 hours=  $69.75

6 hours= 76.7

7 hours= 83.65

8 hours= 90.6

Step-by-step explanation:

the equation is found by adding 35 (the cost of the machine) and 6.95 times how many hours. To find the hours after 5 just add 6.95 every time.

5 0
3 years ago
2115-0830 in millitary time please and thank you so much if i get it right
neonofarm [45]

Answer:

2115 = 9:15 PM

0830 = 8:30 AM

Step-by-step explanation:

12 - hour conversion.

7 0
3 years ago
How do you make an area model for division? Example: 352 divided by 25
ser-zykov [4K]
352 divided by 25 = 14.08 so technically 14 r 8
3 0
3 years ago
A bag contains y fruits. A box can hold 4 times as many fruits as the bag.
sashaice [31]
Y = 8

A bag contains 8 fruits.
A box can hold 4 TIMES as many fruits.
So, 4•8= 32

32 fruits.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 14 A grain silo is shaped like a cylinder. The height of the silo is 60 feet tall, and the circumference of
    15·1 answer
  • A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
    7·2 answers
  • Rewrite and simplify the rational exponent. SHOW ALL WORK
    14·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • Simplify Radical Expressions. (Question in Picutes)
    6·1 answer
  • Some please help Harry can rake the leaves in the yard 8 hours faster than his little brother Jimmy can. If they work together,
    15·1 answer
  • Calculate the area of this figure Round to the nearest tenth. 8ft 10ft 6ft 10ft
    12·1 answer
  • The area of the base is 15cm. The height is 6 cm. What is the volume of the rectangular prism?
    12·1 answer
  • Are the lines parallel?
    10·1 answer
  • If you are choosing a single card from a standard deck of playing cards, what is
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!