1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
3 years ago
15

Which has the best unit rates how work willnmark brainsest

Mathematics
1 answer:
alina1380 [7]3 years ago
6 0
64 oz for $8.60 has the best unit rate.
First find the unit rate for the both of them.
The unit rate of 16 oz for $3.30 = 3.30/16 = $0.21 to the nearest cent.
The unit rate for 64 oz for $8.69 = 8.69/64 = $0.13 to the nearest cent.
You might be interested in
What is the equation of the following line
Alex_Xolod [135]
Its B 
rise over run dictates that its 2/8 which simplifies to 1/4
and its at an upward angle from left to right therefore its positive.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Diegi is trying to find the value of x in 5 x=35. He draws a diagram but is not cerntal how to proceed.
inessss [21]

Answer:

The answer is B because it's correct you guessed it right

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Find x so that l || m.
fredd [130]

Answer:

x = 17

Step-by-step explanation:

Line l and m are two parallel lines cut across by the transversal line, therefore, the angle measuring 53° and (8x - 9)° are interior angles on the same side. Interior angles on the same side are supplementary.

Therefore:

53° + (8x - 9)° = 180°

Solve for x

53 + 8x - 9 = 180

Collect like terms

53 - 9 + 8x = 180

44 + 8x = 180

Subtract 44 from both sides

44 + 8x - 44 = 180 - 44

8x = 136

Divide both sides by 8

8x/8 = 136/8

x = 17

3 0
3 years ago
HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELP
blsea [12.9K]

-38 due to the fact the lower the number, the colder it is.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
One plus the product of a number y and three
slamgirl [31]
(yX3)+1 because product means multipy
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Heather is a student in a class that has been asked to conduct a hypothesis test for a population proportion. The null and alter
    12·1 answer
  • Please help me :)) algebra 2! what are the real roots?
    9·1 answer
  • Kim has twice as much money as Liz. Liz has for times as much money as Amy. How much money does Amy have?
    13·1 answer
  • Solve: 103=<br> I kinda need help so someone quickly help me!!!
    11·1 answer
  • 2
    9·1 answer
  • Write an inequality that represents the graph below:
    7·1 answer
  • Translate the following into an inequality:<br> k plus 4 is at most 6<br> See pic for answer choices
    15·1 answer
  • The l.c.m and h.c.f of two numbers is 9 times their HCF. The sum of LCM and HCF is 500. Find the HCF of two numbers.​
    10·1 answer
  • Please help! this question is a bit tricky in my opinion.​
    14·2 answers
  • "Write an equation for a slope of -7 and a y-intercept of -15"<br> Can someone plss help mee !?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!