1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
2 years ago
9

A local restaurant is offering a special on pizza. You

Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]2 years ago
7 0

Answer:

144 different types of pizza

Step-by-step explanation:

Most from each category 3,4,12 multiply all

144

You might be interested in
Please Help! I'm on a Timer!
Delvig [45]

Answer:

-0.2(x - 4) = - 1.7

-0.2x + 0.8 = - 1.7

-0.2x = - 2.5

x = 12.5

Step-by-step explanation:

Solving -0.2(x - 4) = - 1.7 using the distributive property:

(-0.2)(x) + (-0.2)(-4) = - 1.7

-0.2x + 0.8 = - 1.7

Subtract 0.8 from both sides

-0.2x + 0.8 - 0.8 = - 1.7 - 0.8

-0.2x = - 2.5

Divide both sides by -0.2

\frac{-0.2x}{-0.2} = \frac{-2.5}{-0.2}

x = 12.5

3 0
2 years ago
What is the biggest explosion we could make
Lyrx [107]
I think it would be around 10 gigatons
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kermit's favorite iced tea is made with 15 tea bags in every 2 liters of water. Peggy made a 12-liter batch of iced tea with 90
AlladinOne [14]
It is just right

Tea. 15. 90.
——- = —— = ———-
Liters 2. 12. When you multiply each by 6 you wil get the other amount it is just grater x6
5 0
2 years ago
PLEASE HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!I will give brainliest !!!!!!!!!!!!!!Sam knows he will be waiting at least 80 minuets in line
sergiy2304 [10]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

20 x 4 = 80

so 1 per 20 minuets,and 4, 20 min. magazines would mean he needs 4 to make it to 80

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the domain of f(x) = 3x?
Stolb23 [73]
Answer is C.
All real numbers

hope it helps
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The profit earned by a hot dog stand is a linear function of the number of hot dogs sold. It costs the owner $48 dollars each
    6·2 answers
  • What fraction of a pound is seventy pence?
    9·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • Which value of w makes this equation true? 5w+4/3= 3w/2
    6·1 answer
  • Evaluate 9 P 5.<br><br> 15,120<br> 45<br> 362,880
    9·2 answers
  • Find an equation of the tangent line to the curve 2(x^2+y^2)2=25(x^2−y^2) (a lemniscate) at the point (3,1)
    7·1 answer
  • Help i give you brinly
    7·1 answer
  • What is the area of the circle to the nearest square foot if the circumference is 40?
    11·1 answer
  • Solve Problem: James works 40 hours at $12 an hour, plus time-and-a-half for overtime. How much is his pay for 10 hours of overt
    14·2 answers
  • Can someone PLEASE HELP thank you!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!