1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
4 years ago
8

Decide which is the better value based on the unit prices. ( show your work).

Mathematics
1 answer:
alexdok [17]4 years ago
3 0

The questions are asking about unit prices (price per 1 unit of thing)

we want to find out which is the better deal

we want to find out which price/1item is least (you want to pay as little as possible per item)

so to solve each problem, divide price by number of things to get the unit price (price per unit)


1) $25.00 for concert tickets for 2 people or $36.00 for concert tickets for 3 people.

$25 for 2 people is $25/2=$12.50/person

vs

$36 for 3 people is $36/3=$12.00/person

12<12.5 so better value is the $36 for 3 people


2) $380 for a bus for 32 people or $420 for a bus for 38 people.

$380 for 32 people is $380/32=$11.875/person

vs

$420 for 38 people is $420/38=$11.05/person

11.05<11.875

$420 for 38 people is better value


3) $4.25 for 4 liters of milk or $2.55 for 2 liters of milk.

$4.25 for 4 lieter is $4.25/4=$1.06/liter

vs

$2.55 for 2 lieter is $2.55/2=$1.27/liter

1.06<1.27 so $4.25 for 4 liter is better value


4) 35 grams of mixed nuts for $0.99 or 59 grams of mixed nuts for $1.49

$0.99 for 35 grams is $0.99/35=$0.02828/gram

vs

$1.49 for 59 grams is $1.49/59=$0.02525/gram

0.02525<0.02828 so $1.49 for 59 grams is better value


5) inline skate rentals for fat $30.00 for 4 hours or $54.00 for 7 hours.

$30 for 4hrs is $30/4=$7.50/hr

vs

$54 for 7hrs is $54/7=$7.71/hr

7.50<7.71 so $30 for 4hr is better value


6) 500 sheets of paper for $9.45 or 4500 sheets of paper for $49.00

$9.45 for 500 sheets is $9.45/500=$0.0189/sheet

vs

$49.00 for 4500 sheets is $49.00/4500=$0.0108/sheet

0.0108<0.0189 so $49.00 for 4500 is better value


7) 25 liters of gas for $21.50 or 35 liters of gas for $40.00

$21.50 for 25 liters is $21.50/25=$0.86/liter

vs

$40 for 35 liters is $40/35=$1.41/liter

0.86<1.41 so $21.50 for 25 liters is better value

You might be interested in
How do i solve this
sesenic [268]
I worked this out, and the answer is B.) 14x+6 
Hope it helped! :3
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The image is the problem:<br><br><br><br><br> ty :P
vlada-n [284]
Answer: the slope is 2/3
7 0
3 years ago
Using the formula y=ab/2c, express: the variable c in terms of a, b, and y.
adelina 88 [10]

Answer:

aby/2 = c

Step-by-step explanation:

1) ab * y = ab/2c

2) aby/2 = 2c/2

Final answer: aby/2 = c

4 0
3 years ago
What is the value of x?<br> Enter your answer in the box
klasskru [66]

Answer:

x is the number you have to multiply by the given number to get the whole value

Step-by-step explanation:

5x*7 x=35

6 0
4 years ago
What is the value of this expression? 7d squared+10 d=3
elixir [45]
The answer is 451
- hope this helped-
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the percent of increase in the rent for Bob's apartment if it went from $560 to $616?
    5·2 answers
  • Convert 5 inches per second to feet per minute.
    14·1 answer
  • Convert the cartesian equation x2 +y2=16 to a polar equation
    5·1 answer
  • 4-b/12=-3<br> What's b equal
    14·1 answer
  • Which statement about histograms is true?
    9·2 answers
  • 8(2w-6)+4(-1-5w)=0 Solve and show work.
    14·1 answer
  • Help me plz pt2 sorry its the clearest pic I can get
    10·1 answer
  • Ruben bought a 20-pound bag of dog food for his Great Dane Tank Acer 7 days, all the dog
    9·1 answer
  • Find the midpoint between A(3,2) and B(12,-4)
    14·2 answers
  • The table indicates the number of cases of West Nile Virus over a period of 4 month. Find the rate of change between months 1 an
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!