1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
3 years ago
6

What is the compound inequality

Mathematics
1 answer:
uranmaximum [27]3 years ago
6 0
The compound equality is -1/2 because that is the center value of the problem
You might be interested in
Half x s for s equals 3/10
777dan777 [17]
1/2 x s, where s equals 3/10 means,

(1/2) x (3/10) which will give (3/20)

You simply multiply the numerators to get 3 and the denominators to get 20.
8 0
3 years ago
Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend on apples
kati45 [8]
What I did was turn ¾ in to a fraction (which is 75%) then turned it into a decimal (.75)
then I multiplied .75 by 1.20 and .9
So she spent 90 cents on apples
Hope I helped :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
marty made two types of cookies. he used 2/3 cup of sugar for one recipe and 1/4 cup of sugar for the other. how much sugar did
Bezzdna [24]
He used 11/12 of sugar.

(1) I multiplied the factors and denominators by eachothers denominators
(2) I ended up with the two converted fractions: 8/12 and 3/12. The reason for this step is because if the two fractions have the smae denominator, it helps make it easier to add the fraction.
(3) I added the fractions, getting the sum of 11/12

Good question!
7 0
3 years ago
Consider function g. Which function could be the inverse of function g? PLEASE HELP !
Bingel [31]

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is not always true for a function? A. Each x-value has only one y-value. B. The range is the y-values. C.
nignag [31]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

A is True

B is True

D is true


3 0
3 years ago
Other questions:
  • You buy 1 1/4 yards of fabric and $8 clothing pattern. Your total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per
    7·1 answer
  • 19,050,000 in scientific notation
    5·1 answer
  • Choose answer choice a,b,c or d
    12·1 answer
  • Select all the fractions that are equivalent to -2/3 .
    12·1 answer
  • Evaluate the function f(x) at the given numbers (correct to six decimal places). f(x) = x2 − 9x x2 − 8x − 9 , x = 0, −0.5, −0.9,
    12·1 answer
  • One day in the playground,the ratio of the number of boy to the number of girl is 3:5 later 6girls come, 9boy leave, the ratio o
    14·1 answer
  • 400-[200-{35+15-70(100/25)}] plz hurry
    8·2 answers
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • Pl help me it’s for homework
    7·1 answer
  • What is the value of x ? (Make sure you give the value of x !!!!)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!