Answer:
2x - 5 if x ≤ 2
f(-1) = -7
Step-by-step explanation:
x ≤ 2 = (-1) ≤ 2
x > 2 = (-1) > 2
2x - 5
2(-1) - 5
-2 - 5
-7
Answer:
The answer to the cost for each toffee is given below:
Step-by-step explanation:
The computation of the cost for each toffee is shown below:
Given that
There are a total 180 candies hat includes three types in a ratio of 4:2:3
Gobs = 4 ÷ 9 × 180 = 80
Blobs = 2 ÷ 9 × 180 = 40
Toffees = 3 ÷ 9 × 180 = 60
Now the total cost of all the candies shipment is $430
So,
The equation would be
80 × $1.50 + 40 × $2.50 + 60 × per cost = $430
120 + 150 + 60 × per cost = $430
60 × per cost = $430 - $120 - $150
60 × per cost = $160
Per cost is $2.67
So for toffees it would be 160
Answer:
C.
Step-by-step explanation:
These angles add up to form the angle measure of a straight line.
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59