1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
3 years ago
14

________ distribution is a product distribution strategy that involves stocking the products in as many outlets as possible.

Business
1 answer:
djyliett [7]3 years ago
6 0

Answer:

The answer is intensive distribution strategy.

Explanation:

Intensive distribution strategy occurs when a company tries to sell their products through as many outlets as possible, thus ensuring that customers will encounter the company’s products in various distributor points. It is generally done to increase sales of products. Companies that would use this type of strategy are typically those that are competing in a perfect competition market, since product unavailability would just make customers of the product use a different brand from a competitor’s company instead.

You might be interested in
Suppose the country of Stan has fixed its exchange rate to the dollar. The official exchange rate is 0.50 U.S. dollars per rupee
In-s [12.5K]

Answer and Explanation:

1. At 0fficial exchange rate:

100 * 0.5 = $50

what I want to buy would be purchased at $50

at market exchange rate:

0.25 x 100 = $25

products bought from this place are not a good deal as I am paying more than the market exchange rate.

2. at equilibrium exchange rate:

100 x 0.25% = $25

the price is $25

3. from answers 1 and 2, I will not want demand Stan's rupees. the products are costly to get.

4. Stan's currency is obviously overvalued. the people from this country now has increased purchasing power so they can purchase goods in dollars, therefore they would be supplying their currency.

5. They will have to buy up the surplus of rupees so that they can easily keep up with maintaining the rupee at half a dollar.

8 0
3 years ago
People pursue _____________ projects in the market and ____________ projects in government.
Bingel [31]
A. Their own, their own
Is the answer
4 0
3 years ago
Cotton White, Inc., makes specialty clothing for chefs. The company reported the following costs for 2018: Factory rent $ 36,100
salantis [7]

Answer:

1) Direct materials=$43070

2)Direct labor=$126300

3)Manufacture overhead=$117600

4)Total manufacturing cost=$286970

5)Prime cost=$169370

6)Conversion costs = 126300+117600= $243900

7)Total period cost= $418670

Explanation:

The company reported the following costs for 2018:

1) Direct materials

Thread 1,020

Premium quality cotton material 41,300

Buttons 750

Total= $43070

2)Direct labor

Wages paid to seamstresses 76,200

Wages paid to cutters 50,100

Total= $126300

3) Manufacture overhead

Factory rent $ 36,100

Utilities for factory 24,600

Cutting room supervisor's salary 31,300

Factory insurance 19,100

Depreciation on sewing machines 6,500

Total= $117600

Notice that marketing, Depreciation on salespersons' vehicles and president's salary are not part of manufacturing overhead.

4)Total manufacturing cost=$43070+126300+117600=$286970

5)Prime cost= direct material + direct labor=43070+126300=$169370

6)Conversion costs = Direct labor + Manufacturing overhead= 126300+117600= $243900

7)Total period cost= manufacturing cost + Company advertising + Depreciation on salespersons' vehicles + President’s salary

Total period cost= 286970 + 24200 + 30600 + 76900= $418670

7 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
2 years ago
The stockholders’ equity section of Velcro World is presented here.
Nina [5.8K]

Answer:

Velcro World

1. Prefered stock issued = 5,800,000

2. Common stock issued = 28,000,000

3. Average price of preferred stock = $38

4. Net income for the year =                       $66

5. Average cost per share of the treasury stock acquired =  $30

Explanation:

a) Data and Calculations:

VELCRO WORLD

Balance Sheet (partial)

($ and shares in thousands)

Stockholders' equity:

Preferred stock, $1 par value      $ 5,800

Common stock, $1 par value       28,000

Additional paid-in capital         1,028,600

Total paid-in capital                 1,062,400

Retained earnings                     286,000

Treasury stock, 12,000             (360,000)

Total stockholders' equity     $ 988,400

1. Prefered stock issued = 5,800,000

2. Common stock issued = 28,000,000

3. Additional paid in capital = 1,028,600,000

less common stock (part)         812,000,000 ($29 * 28,000,000)

Preferred stock (part)               216,600,000

add Preferred stock                     5,800,000

Total preferred stock value    222,400,000

Average price = 222,400,000/5,800,000 = $38

4. Retained earnings at the end =        $286,000,000

add dividends paid during the year          30,000,000

Retained earnings at the beginning = $250,000,000

Net income for the year =                       $66,000,000

$66

5. Average cost per share of the treasury stock acquired = $360,000,000/12,000,000 = $30

3 0
2 years ago
Other questions:
  • This 18th century economist coined the term "invisible hand," a metaphor representing the natural forces that drive individuals
    7·1 answer
  • What causes unemployment post-keynesianism?
    13·1 answer
  • A state may not discriminate against citizens of other states, and each must give "full faith and credit" to the official acts o
    12·1 answer
  • Waterway Industries's direct materials budget shows total cost of direct materials purchases for January $200000, February $2200
    5·1 answer
  • What is the best definition of elasticity in economics? Elasticity of supply measures how the amount of a good changes when the
    8·1 answer
  • Analyzing macroeconomic events with the IS curve (II):
    8·1 answer
  • is it hard to get a job at chik fil a? kinda stupid question ik, I just really need money. if so any recommendations? ​
    14·2 answers
  • Question 8 of 10
    9·2 answers
  • What do americans consider to be a signal of progress in a business negotiations with foreigners?
    15·1 answer
  • organizations design and implement systems to capture the details of transactions involved in each business
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!