1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
9

A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?

Mathematics
2 answers:
morpeh [17]3 years ago
6 0
The cat food costs $2.25 per pound
Klio2033 [76]3 years ago
6 0
$2.25 because 5 pounds of cat food is 11.25 and you want to find how much is one pound so u divide 11.25 by 5
You might be interested in
What is the slope of the line y = -2?
Verdich [7]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

There is no x, therefore there is no slope.

4 0
3 years ago
Someone please help me
earnstyle [38]

(22 + 15.50 + 2.75) 15

(22 * 15) + (15.50 * 15) + (2.75 * 15)

4 0
3 years ago
Answer pleaseeeeeeeeeee
kondaur [170]

Answer:

B. $10 bag, $0.80 per pound

Step-by-step explanation:

10 / 8 = 0.80

25 / 15 = 1.67

0.80 is cheaper

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2 -gallon container of window costs 31.36. what is the price per cup
irinina [24]

Answer:

0.98 $/cup

Step-by-step explanation:

The final answer asks for price/cup, as "per" means "divided by".

So, our final units will be in $/cup.

We are given that for every 2 gallons, it will cost $31.36.

In order to get from gallons to cups, we need to convert units.

In 1 gallon, there are 16 cups.

So, our conversion factor will be 16 cups/1 gallon.

\frac{31.36}{2} *\frac{1}{16} \\\\= 0.98$/cup

Important things to note:

- With these types of problems, it makes it much easier if you just figure out what units you need in the final answer, and then use conversions and dimensional analysis to get the answer

8 0
2 years ago
Ok guys my friend is telling me that i am doing this problem wrong 4^4+1/2=256.5 and he is tell me that it is 16.5 am i right or
Alexxx [7]

Simplify 4^4 to 256

256 + 1/2 = 256.5

Simplify 256 + 1/2 to 513/2

513/2 = 256.5

Since both sides equal, there are infinitely many solutions.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help with monomials if u help I will reward needed!! 10 pts
    13·1 answer
  • A woman drives an SUV that gets 15 mpg. Her husband drives a hybrid that gets 55 mpg. Every week they travel the same number of
    11·1 answer
  • Solve the following 5x - 4=2x + 8
    5·2 answers
  • Which pairs of angles in the figure below are vertical angles?
    10·1 answer
  • Which relation is a function
    8·1 answer
  • find the distance between point A(-3,5) and point B(4,-6) in the coordinate plane. 1- What is the distance formula? 2- plug in t
    14·2 answers
  • 4.5(x–2)= 13 ????????????
    8·2 answers
  • Which values from the set {2, 4, 6, 8, 10} make the inequality n + 5 > 10 true?
    15·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINEST JUST HELP PLEASE!!!!!
    15·2 answers
  • 100 POINTS<br><br> Which integer is closest to the cube root of 100?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!