C is the answer
Hope this helps
Answer:
$7.38
Explanation:
The average cost method recalculates a new cost per unit with each and every purchase made. This new costs would then be used to calculate the costs of goods sold and inventory value.
Average cost per unit = Total Costs ÷ Units available for sale
= (200 x $7 + 800 x $7 + 600 x $8) ÷ 1,600
= $7.375 or $7.38
The average cost per unit for May is $7.38
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
Normal goods have positive income elasticity, so when there is an increase in the income of the consumer, the quantity demanded of the normal goods will increase.
On the other hand, the inferior goods have a negative income elasticity. So when the income of the consumer increases the demand for inferior goods decline. This is because as income increases, the consumers will prefer normal goods.
Answer:
$112,600
Explanation:
Calculation for What is the amount of Alice's Taxable Income
Wages $120,000
Add Dividend Income $5,000
Adjusted Gross Income $125,000
($120,000+$5,000)
Less Standard Deduction(Single and no dependents) ($12,400)
Taxable Income $112,600
($125,000-$12,400)
Therefore the amount of Alice's Taxable Income will be $112,600
If a price floor of $15 is imposed on this market and the government chooses to purchase the surplus, the government must buy <u>10</u> units of the good and spend a total amount of <u>$150</u> on its purchase.
<u>Explanation</u>:
According to the given figure, a surplus of the good will result if the price is $15. The government has a total amount of $150. If it decides to spend the total amount on purchasing, the government should buy 10 units of goods.
As the price of each good is $15 and the total amount with the government is $150.
On calculating with the given information,
150/15= 10
So the government can buy 10 units of goods for the total amount of $150.