1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
8

Which is equivalent to3/4

Mathematics
2 answers:
saw5 [17]3 years ago
8 0

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

Alexxx [7]3 years ago
5 0

Answer:

6/8

Step-by-step explanation:

An easy way to do this is to draw a giant rectangle. when you do you simply want to stay a line going straight across in the middle. draw 3/4 ontop and 6/8 on the bottom. or another fraction that's close to it. then shade in 3/4 and the same with 6/8. if the shading is the same length, that's how you know it's equivalent

You might be interested in
12 x (3 + 2 to the second power) divied by 2 - 10
alexira [117]

Answer:

<h2><u><em>32</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

Assuming that the question is:

12 * (3 + 2^2) : 2 - 10 =       remember PEMDAS

12 * (3 + 4) : 2 - 10 =

12 * 7 : 2 - 10 =

84 : 2 - 10 =

42 - 10 =

<u><em>32</em></u>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A large cheese pizza costs $7.50. Each additional topping for the pizza costs $1.35. If the total bill for the pizza Sally order
konstantin123 [22]

Answer: She ordered 4 toppings.

Step-by-step explanation:

Given: Total cost of pizza  = $ 12.90

Cost of pizza =$7.50

Price per topping = $1.35

Let x = Number of toppings,

Total cost of pizza = (Cost of pizza) + (price per topping) × (Number of topping)  

12.90= 7.50+1.35x\\\\\Rightarrow\ 1.35x=12.90-7.50\\\\\Rightarrow\ 1.35x=5.4\\\\\Rightarrow\ x=\dfrac{5.4}{1.35}\\\\\Rightarrow\ x=\dfrac{540}{135}=4

hence, she ordered 4 toppings.

5 0
3 years ago
The quotient of 20 and four, multiplied by 10 as an expression
Genrish500 [490]
(20 / 4 )x 10

5 x 10

50
5 0
3 years ago
A supermarket had bags of red apples for $27.09 for 7. The also had bags of green apples priced at $14.96 for 4. Which type of a
jarptica [38.1K]

Answer:

Red

Step-by-step explanation:

RED:

$27.09 / 7 = $3.87

GREEN:

$14.96 / 4 = $3.74

$3.87 > $3.74

7 0
2 years ago
Suppose you inherited a house that was purchased in 1950 for 20,000. It is now 2015 and the value of the house has increased by
sleet_krkn [62]
This deals with exponential growth.
house value = 20,000 * (1.05)^years
(where years is # of years from 1950 - so 1950 = 0, 1951 = 1, etc)
house value = 20,000 * (1.05)^65
house value = 20,000 * <span> <span> <span> 23.8399005592 </span> </span> </span>
<span><span><span>house value = 476,798.01</span>


</span> </span>

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I NEED to know the answer and steps to figure out, Mark wants to paint a mural. He has 1 1/3 gallons of yellow paint, 1 1/4 gall
    12·1 answer
  • Yolanda wanted to buy a total of 6 pounds
    6·1 answer
  • Help me i need this on sep 16 2019
    5·1 answer
  • Janice is rolling a fair number cube that is numbered 1 - 6. Which statement is true?
    7·1 answer
  • Find the missing side lengths and it's converse​
    10·1 answer
  • Which of the following is a one to one function.
    14·1 answer
  • Chocolate brownie recipe is as follows:
    5·1 answer
  • I need help!!! BRAINLIST IF CORRECT! THIS IS DUE TODAY! ​
    13·1 answer
  • Write the expression as a power and evaluate it. 8*2^7
    7·2 answers
  • What is 14 - 16 * 10 + 12-( 13/13) <br> * = multiplication <br> (I know the answer ) :)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!