1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
5

Systems of equations..

Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:


You might be interested in
In​ January, each of 70 people purchased a ​$500 washing machine. In​ February, 10​% fewer customers purchased the same washing
aniked [119]

Answer:

Step-by-step explanation:you just subtract or multiply the percent

7 0
3 years ago
Write the expression in complete factored form. 5 (u+5) + p (u+5) =
Airida [17]

5(u + 5) + p(u + 5) = (p + 5)(u + 5)

3 0
3 years ago
Taylor is building a brick patio. A diagram of the patio is shown. Which is the area of Taylor's patio?
Illusion [34]

Answer:

we need the diagram

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
You need 112 K-cups for a party. A box of K-cups costs $16 for 36 K-cups. What is the minimum amount of money you will spend?
makkiz [27]

Answer:

$49.60

Step-by-step explanation:

The equation setup I used for this was as follows: $16 x (112/36)

Using PEMDAS, you'd start with the division part, 112/36. Although, I did this a bit differently, and being a bit further in school, I don't know if you go through this where you're at.

Start by factoring 112 into 4(28). This leaves you with 4(28)/36.

Next, cancel 4 out of 36. Since 4 is the common factor in 28 and 36, you cancel the four out of the equation, leaving you with 28/9. Convert this to its decimal form, 3.1.

Finally, take the 3.1 and multiply that by $16, which comes out to $49.60.

5 0
2 years ago
Can you answer these questions for me please!
Leni [432]

a) 95

b) 25 : 1

a) <u>1</u><u> </u> X 760

8

= 95

b) 450 : 18

255 : 9

25 : 1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups
    15·2 answers
  • Hey can anyone pls help me in this real quick!!!!
    12·1 answer
  • Micah is buying items for a birthday party. If he wants to have the same amount of each item, what is the least number of packag
    5·1 answer
  • How do you do division?
    11·1 answer
  • It takes 3 1/2 hours to travel 1/3 of the way across the United States on an airplane. How long will it take to travel across th
    9·2 answers
  • Sharita does special typing jobs for scientists. She charges $7 for the first 3 pages and $3for each additional page. Sonia paid
    14·2 answers
  • Which equation could generate the curve in the graph below?
    15·1 answer
  • How do I rewrite this?
    14·2 answers
  • Lesson 4-2
    6·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (-9,-7)(−9,−7) and (-4,4)(−4,4).
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!