1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
suter [353]
2 years ago
7

A restaurant will select 1 card from a bowl to win a free lunch. Jo puts 5 cards in the bowl. The bowl has 100 cards. What are t

he odds of Jo winning a free lunch?
Mathematics
2 answers:
Agata [3.3K]2 years ago
7 0

Answer:

1/20

Step-by-step explanation:

Harman [31]2 years ago
5 0

Answer:

5%

Step-by-step explanation:

Because 5% is equal to 5 out of 100. could also be .05 out of 1.

You might be interested in
Blank divided by blank equals 6 what is the two blanks
Travka [436]
36 by 6 blah blah blah
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know how to do this please help me
Anit [1.1K]

Answer:

162°

Step-by-step explanation:

a circle has 360°, or the angle of a whole circle is that

so 45% of 360 =

0.45 times 360 = 162

7 0
3 years ago
Which formula can be used to find the nth term of a geometric sequence where the fifth term is 1/6 and the common ratio is 1/4?
OlgaM077 [116]

Answer:

a_n = 16(\frac{1}{4})^{n - 1}

Step-by-step explanation:

Given:

Fifth term of a geometric sequence = \frac{1}{16}

Common ratio (r) = ¼

Required:

Formula for the nth term of the geometric sequence

Solution:

Step 1: find the first term of the sequence

Formula for nth term of a geometric sequence = ar^{n - 1}, where:

a = first term

r = common ratio = ¼

Thus, we are given the 5th term to be ¹/16, so n here = 5.

Input all these values into the formula to find a, the first term.

\frac{1}{16} = a*\frac{1}{4}^{5 - 1}

\frac{1}{16} = a*\frac{1}{4}^{4}

\frac{1}{16} = a*\frac{1}{256}

\frac{1}{16} = \frac{a}{256}

Cross multiply

1*256 = a*16

Divide both sides by 16

\frac{256}{16} = \frac{16a}{16}

16 = a

a = 16

Step 2: input the value of a and r to find the nth term formula of the sequence

nth term = ar^{n - 1}

nth term = 16*\frac{1}{4}^{n - 1}

a_n = 16(\frac{1}{4})^{n - 1}

3 0
2 years ago
What is the shape 1 circular base and 1curved surface
swat32
Circular based pyramid I believe
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A class of 40 students elected a class president. There were 12 votes for Candidate A, and 18 votes for Candidate B.
Helen [10]
Hey there, Bulgogi!

The correct answer will be the first one since [I'm assuming] you know that to calculate the percentage of something, it's the amount of that something divided by the total amount but since only 30 students voted [12+18] multiplied by 100.

So, we are calculating the percentage on votes and 12 students voted for Candidate A so our Numerator will be 12 and our Denominator will be the total amount of student who voted, so 30 [or 12+18]

Once put into a fraction, we will get \frac{12}{12+18} which would be equals to 2/5 or 0.4. Now we multiply by 100 and we get a total of 40% for Candidate A.

Thank you for using Brainly.
See you soon!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What adds to 1 and multiplies to 2
    14·2 answers
  • A diagonal of a rectangle is 8 mm and forms with one side an angle measuring 30. Find the area of the rectangle. ( Hint: The dia
    14·1 answer
  • 12 inch candle and 18 inch candle lit at 7 pm . 12 inch candle burns 0.5 inch every hour . 18 inch candle burn 2 inch every hour
    12·2 answers
  • An experimental population of fruit flies increases according to the law of exponential growth. There were 60 flies after the 2n
    10·1 answer
  • What is the sum of (1 - 80° - 15) and (2 + 12x – 3c)?
    10·2 answers
  • What is the value, after 7 years, of a 2014 Ford Mustang that originally cost $25,000.00 if the depreciate at a rate of 8% per y
    8·2 answers
  • A manufacturer of potato chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 444 gram setting. It is
    15·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Eight inches of snow fell in five hours. Write the number of inches per hour.
    13·1 answer
  • Geogre is building fence he builds fence at a constant rate of 2/3
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!